oprogramowanie komputerowe arisco reklama: PRODUCENT OBUWIA PROFILAKTYCZNEGO WAŁĘSA & PALUCH s.c.

Domy Prawo O DPS, Kontakt

wstecz

Włosi chcą zatrudnić kilkudziesięciu słuchaczy Studium Medycznego w Kępnie, do opieki swoich starszych i niepełnosprawnych mieszkańców. Pracę będą mogli rozpocząć tuż po uzyskaniu dyplomu.

Można powiedzieć, że na zamówienie Włochów kępińska szkoła uruchomiła specjalistyczny kierunek opiekunki środowiskowej - przyznaje Danuta Szpakowska, dyrektor szkoły. Jej zdaniem absolwenci studium nie będą mieli problemów ze znalezieniem pracy, skoro już teraz zgłaszają się po nich zagraniczni partnerzy. - Społeczeństwa europejskie starzeją się. W krajach starej Unii Europejskiej brakuje wykwalifikowanych opiekunów. Doświadczenie polskich pielęgniarek środowiskowych jest znane i doceniane za granicą. Dlatego chcąc dać szansę znalezienia pracy naszej młodzieży, zdecydowaliśmy się uruchomić nowy kierunek - dodaje dyrektor studium.

Pielęgniarka i przyjaciel

Naukę trudnego i niezwykle poszukiwanego zawodu opiekunki środowiskowej rozpoczęło dziś w Kępnie blisko trzydzieści osób. Ale jak zapewnia dyr. Szpakowska, są jeszcze wolne miejsca. Kępińskie Studium Medyczne, jakie od trzydziestu lat działa przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych ma olbrzymie doświadczenie w kształceniu pielęgniarek, higienistek, terapeutów zajęciowych i dietetyków. - Nowy kierunek łączy wszystkie dotychczasowe specjalności - stwierdza Danuta Szpakowska. W trakcie rocznej nauki słuchacze dowiedzą się jak skutecznie prowadzić medyczną opiekę osoby starszej i niepełnosprawnej. Dodatkowo program dydaktyczny obejmuje też sporo zajęć z psychologii i pedagogiki. - Nasi absolwenci nie tylko świetnie będą opiekowali się ciałem przyszłych podopiecznych, ale też będą wspierali ich psychicznie - tłumaczy Danuta Szpakowska. Opiekunka środowiskowa, według niej, musi nie tylko być doskonałą pielęgniarką, ale i przyjaciółką swojego pacjenta.

Poznają język

Z młodzieżą pracować będą też lektorzy języka włoskiego. Kilkaset godzin nauki tego języka, ma zapewnić absolwentom biegłe porozumiewanie się z przyszłymi pracodawcami i podopiecznymi. - Kierunek jest bardzo nowatorski, bo dotąd żadna ze szkół nie kształciła młodzieży na zapotrzebowanie konkretnego rynku pracy - dodaje dyrektor Studium Medycznego w Kępnie. Przyszłymi absolwentami szkoły, już dziś interesują się włoskie domy starców. Jeszcze na początku tego roku, do dyrekcji zgłosiło się kilku włoskich partnerów poszukujących polskich pielęgniarek.