oprogramowanie komputerowe arisco reklama: PRODUCENT OBUWIA PROFILAKTYCZNEGO WAŁĘSA & PALUCH s.c.

Domy Prawo O DPS, Kontakt

wstecz

(aut. Maciej Czujko, Janusz Krzeszowski - POLSKA Gazeta Wrocławska 7.10.2008; dps.pl 28.10.2008)

Niszczy i bije - psychicznie chory sąsiad to kłopot wielu wrocławian. Krzyki mają pana Edka, który z zawrotną prędkością jeździ rowerem Ukraina i straszy dzieci przerażającymi minami. Na Kleczkowie żyje kolekcjoner framug okiennych, którego zbiór zagraca całą kamienicę. Na ulicy Poniatowskiego mieszkają dwaj bracia, którzy załatwiają się do foliowych torebek i rozstawiają je po klatce schodowej.

Chorzy psychicznie sąsiedzi potrafią zniechęcić człowieka do życia. W tej chwili nic nie można poradzić na ich ekscesy. Jeśli nie zagrażają zdrowiu innych ludzi albo nie stwarzają zagrożenia dla samych siebie, to nie można ich skierować na leczenie. Chyba że się zgodzą.

W styczniu 2009 roku powinno się to zmienić. Wtedy wejdzie w życie Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego. Ma on rozwiązać problem sąsiadów, z którymi trudno żyć, a nic nie można im zrobić, bo są chorzy psychicznie. Co prawda, w programie nie ma zgody na to, by łatwiej było zamykać chorych psychicznie w szpitalach, ale zakłada on fachową opiekę w domach. Psychiatrzy środowiskowi i pracownicy socjalni będą odwiedzać chore osoby, kontrolować je i pomagać im wieść normalne życie.

 

więcej...