oprogramowanie komputerowe arisco reklama: PRODUCENT OBUWIA PROFILAKTYCZNEGO WAŁĘSA & PALUCH s.c.

Domy Prawo O DPS, Kontakt

wstecz

XIV Kongres Światowego Towarzystwa Psychiatrii Dynamicznej

Za kilka dni Kraków będzie gościł dziesiątki najsłynniejszych naukowców i terapeutów z całego świata. 16 marca zaczyna obrady XIV Kongres Światowego Towarzystwa Psychiatrii Dynamicznej.

Psychiatria dynamiczna... Co kryje się za tymi dwoma słowami? - To gałąź psychiatrii, która wprowadziła psychoanalityczne metody do leczenia pacjentów chorujących na schizofrenię, depresję i inne najcięższe zaburzenia psychiczne. W ten sposób poszerzył się zakres stosowania psychoanalizy, pierwotnie skoncentrowanej na leczeniu tylko zaburzeń nerwicowych - wyjaśnia prof. Jerzy Aleksandrowicz, szef i organizator kongresu.

Lekarze praktykujący ten rodzaj psychiatrii uważają, że zaburzenia psychiczne są skutkiem urazów w pierwszych miesiącach i latach życia. - Ostatnie badania potwierdziły, że szczęśliwe dzieciństwo to siła napędowa na całe życie. Podstawa, na której człowiek buduje zręby samooceny i pozytywnego stosunku do świata - wyjaśnia dr Andrzej Cechnicki.

- Współczesna nauka przywiązuje duże znaczenie do zapobiegania zaburzeniom zdrowia. Dotyczy to także zaburzeń zdrowia psychicznego. Stąd bierze się zainteresowanie np. teorią traumy - tłumaczy prof. Jacek Bomba. Trauma, inaczej urazowe doświadczenie psychiczne, pozostawia ślady, których następstwem może być utrata zdrowia psychicznego. Naukowcy będą też poszukiwać odpowiedzi na pytanie, jak to się dzieje, że skutki traumy mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie, co obserwujemy np. u dzieci ofiar Holocaustu - wyjaśnia Cechnicki.

Jego zdaniem coraz więcej lekarzy zaczyna dostrzegać, że leczenie chorób psychicznych nie powinno sprowadzać się tylko do farmakologii. - Myślenie psychologiczne jest coraz częściej obecne w praktyce psychiatrycznej. Jesteśmy świadkami zmian, które polegają na coraz szerszym wykorzystaniu psychologii w pracy z pacjentem - mówi Cechnicki.

Kongres odbywać się będzie w dniach 16-19 marca.