oprogramowanie komputerowe arisco reklama: PRODUCENT OBUWIA PROFILAKTYCZNEGO WAŁĘSA & PALUCH s.c.

Domy Prawo O DPS, Kontakt

wstecz p>(aut. Barbara Winowiecka - Express Bydgoski 9.12.2008; dps.pl 10.12.2008)

Samotność, starość, choroby. To sprawy, od których zwykle uciekamy. Jak informują pracownicy opieki społecznej, nie wszyscy mogą liczyć wtedy na wsparcie bliskich.

Te osoby objęte są rożnymi formami wsparcia. Chodzi tu zarówno o pomoc finansową, materialną, ale też opiekuńczą.

- Prowadzimy usługi opiekuńcze. W tym roku zajmujemy się aż setką ludzi – zdradza kierowniczka. - Poza tym, w miarę potrzeby, niektórych umieszczamy w domach pomocy społecznej. Od 2004 roku do ich pobytu dopłaca gmina. Od tego czasu do ośrodków skierowaliśmy 24 osoby.

Miesięczny pobyt w Domu Pomocy Społecznej kosztuje ponad 2 tys. złotych. Placówka może potrącić 70 procent z dochodów danej osoby. Jednak z reguły renty, czy emerytury tych osób są niskie. W drugiej kolejności obowiązek dopłaty do pobytu ma najbliższa rodzina. Ta jednak zajmuje się tym rzadko. Kolejną instytucją, która dopłaca jest więc gmina. W skali roku przeznacza około 340 tys. złotych

Jedna z placówek, do której wysyłane są takie osoby jest DPS Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia w Świeciu.

- Obecnie mamy 37 pensjonariuszy – wyjaśnia siostra Anna Wojciechowska kierująca ośrodkiem. - Miesięczny pobyt wynosi u nas ponad 2,5 tys. złotych. Kwota jest wysoka, ale spełniamy już wszystkie unijne wymogi.

 

więcej...