oprogramowanie komputerowe arisco reklama: PRODUCENT OBUWIA PROFILAKTYCZNEGO WAŁĘSA & PALUCH s.c.

Domy Prawo O DPS, Kontakt

wstecz

(aut. Izabela Grodzicka - Gazeta Wyborcza 5.07.2007; dps.pl 10.07.2007)

 

Akademia e-Seniora - nasze babcie uczą się surfować

Czat, forum, grupa dyskusyjna, multimedia, przeglądarka - tego uczą się ludzie w sile wieku w Akademii e-Seniora. Zajęcia odbywają się w nowej pracowni komputerowej Domu Złotej Jesieni w Opolu.

Niestety, trzy 10-osobowe grupy zapełniły się w ciągu kilku dni. Ci, którzy nie zdążyli zapisać się na sesję letnią, już zarezerwowali miejsca na jesień.

Seniorzy od dwóch tygodni uczą się m.in. wyszukiwania informacji na stronach WWW, wysyłania poczty elektronicznej, porozumiewania się za pomocą komunikatorów internetowych.

Wczoraj na półtoragodzinnych zajęciach opanowywali obsługę przeglądarki. W stronę instruktora padało wiele pytań m.in.: "dlaczego mi się nie chce wpisać?", albo "dlaczego nie chce wskoczyć mi ł?". Instruktor podpowiadał, gdzie jest kursor. W sprawie "ł" prosił o podpowiedź grupę. "Trzeba wcisnąć "l" i Alt - odpowiadali inni chórem.

- Mam komputer w domu, ale niezbyt często z niego korzystałam, bo bałam się, że go popsuję - mówi Katarzyna Mikietyn. - Teraz już wiem, że tak łatwo się tego nie da zrobić - dodaje. Zaznacza, że przede wszystkim chciałaby nauczyć się podstaw, bo to jest ważne, by mieć kontakt i wspólne tematy z rodziną, a przede wszystkim z wnukami.

Natomiast Elżbieta Wawrów nie miała obaw, zapisując się do akademii. - Sama chęć obsługi komputera była ode mnie silniejsza - śmieje się pani Elżbieta. - Teraz mam popsuty, ale przymierzam się do kupna nowego - dodaje.

Instruktor prowadzący zajęcia jest zadowolony z kursantów. - Tak naprawdę to ja uczę się od nich. Daję im tylko wskazówki, a oni uczą się sami - zauważył Rafał Walków.

Jeden kurs trwa 16 godzin, a zajęcia odbywają się rano i po południu. Obecna edycja jest odpłatna, koszt od osoby jest symboliczny i wynosi 28 zł (czyli godzina zajęć kosztuje uczestnika 1,75 zł).

Akademia e-Seniora nie zamierza ograniczać się do kursów. Będzie miała stronę WWW dedykowaną programowi szkoleniowemu www.esenior.upc.pl, zawierającą użyteczne informacje. Po zakończeniu kursów ich absolwenci i nie tylko oni będą mogli się spotykać w internetowym klubie e-Seniora w pracowniach UPC.

Akademia e-Seniora powstała dzięki UPC i współpracy z Akademią Rozwoju Filantropii, która jest partnerem społecznym akcji.