oprogramowanie komputerowe arisco reklama: PRODUCENT OBUWIA PROFILAKTYCZNEGO WAŁĘSA & PALUCH s.c.

Domy Prawo O DPS, Kontakt

wstecz

(aut. Maciej Czujko - Polska/Gazeta Wrocławska 5.12.2007; dps.pl 8.12.2007)

Dziś wielki spektakl. W kinie Warszawa seniorzy z Dolnego Śląska zaprezentują zaproszonym gościom teatr ruchu, koncerty i wystawy. Całe, dwugodzinne przedstawienie nazywa się "Gwiazdkowe inspiracje" i powstało z inicjatywy Stowarzyszenia Ludzi Wieku Senioralnego. Ma ono uczcić wszystkich wiekowych mieszkańców Dolnego Śląska.

Wczoraj seniorzy ostatni raz sprawdzali swoje przygotowanie. Godzinna próba generalna spektaklu była dla sędziwych aktorów bardzo nerwowa. Stremowani debiutanci po sześćdziesiątce mylili kroki i zapominali kolejności układu. Nad wszystkim czuwała jednak autorka spektaklu Ewa Miedzińska.
- No, ludzie, do środka idziemy, do środka! - dyscyplinowała maruderów, by po próbie uspokajać, że na pewno się wszystko uda i jest z nich dumna.
Co ma się udać? Przede wszystkim teatr tańca do muzyki Sergiusza Rachmaninowa. Przedstawienie nazywa się "Jabłonie i modrzewie" i opowiada o mezaliansie dendrologicznym. Jabłoń zakochuje się w modrzewiu, a ich rodziny niszczą tę miłość.
- Można przytoczyć wiele interpretacji tej historii, ale najważniejsza dla nas jest jedna. Kochać można w każdym wieku i nikomu nie wolno zabraniać nam miłości - twierdzi z przekonaniem Maria Bierska, szefowa wrocławskiego Klubu Seniora. - Czy ktoś ma czarną skórę, czy jest innego wyznania, czy też ma na karku sześćdziesiątkę, zasługuje na miłość - zapewnia seniorka.
A gwiazd w poważnym wieku w przedstawieniu nie brakuje. Najstarsza ma 84 lata.
- Moi aktorzy spisują się jednak świetnie - zapewnia Ewa Miedzińska. - Trzeba mieć wielkie serce, by w ich wieku poświęcać tyle czasu i zaangażowania w naukę choreografii. Zdecydowana większość z nich nie ma żadnego przygotowania artystycznego, a jednak świetnie sobie radzą. Mam nadzieję, że i dziś wszystko się uda - dodaje.
Powinno, bo seniorzy się starali. Główne role odgrywają Anna Bill i Józef Lipski. To oni są zakochaną parą: jabłonią i modrzewiem. O prawdziwym romansie jednak nie może być mowy. Pan Józef ma swoją wybrankę, która również bierze udział w przedstawieniu i bacznie go obserwuje. - Proszę się nie dziwić tym małym zazdrościom. Żyjemy jak wszyscy. Nieważne, ile mamy lat, ważne, że chęci do życia nie brakuje - śmieje się Maria Bierska.
"Gwiazdkowe inspiracje" powstały też przy udziale Urzędu Marszałkowskiego. Oprócz przedstawienia swoje umiejętności zaprezentują zespoły muzyczne z całego Dolnego Śląska: Malwy z Ziębic, Jutrzenka z Bolesławca, Kwiat Pokoju z Ząbkowic Śląskich lub chór Fantazja. Będzie można również obejrzeć wystawy fotograficzne pt. "Pokolenia i seniorzy w Miejskiej Biliotece Publicznej we Wrocławiu".
Dla łasuchów wiekowi Dolnoślązacy przygotowali stoisko z łakociami, a dla szykujących się do świąt - kiermasz ozdób. Spektakl zaczyna się punktualnie o godzinie 17 w kinie Warszawa. - Wszystko się nam pięknie uda! - mówi Maria Bierska.

Dwóch seniorów - jedno serce. Tak bywa często, chociaż wszyscy wokoło mówią: - Zwariowałeś? Zakochać się w tym wieku?