oprogramowanie komputerowe arisco reklama: PRODUCENT OBUWIA PROFILAKTYCZNEGO WAŁĘSA & PALUCH s.c.

Domy Prawo O DPS, Kontakt

wstecz

Wtorek, 3 grudnia 2002r.

Wczoraj w dawnym oddziale pediatrycznym Szpitala im. J. Śniadeckiego w Janowie przy ul. Szopienickiej 10 otwarto nową siedzibę Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego, który przeniesiono z ul. Karoliny. Gruntowny remont budynku o powierzchni 562 m kw. sfinansowało miasto, a jego koszt wyniósł 1,5 mln zł.

- Nowa siedziba naszego zakładu jest naprawdę komfortowa i nie można jej porównać do poprzedniej. Pacjenci mają tu do dyspozycji jasne i widne sale 2-, 3-osobowe, windę, ubikacje przystosowane do osób na wózkach inwalidzkich. Każda z sal wyposażona została także w instalacje gazów medycznych (tlen, sprężone powietrze, próżnia) - powiedziała nam Bogumiła Kupiec, dyrektor Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego w Katowicach Janowie.

Pacjenci mają tu do dyspozycji również jadalnię, świetlicę oraz salę rehabilitacyjną, która jest jeszcze wyposażana. W Zakładzie może jednocześnie przebywać 30 osób, którymi opiekuje się 9 pielęgniarek i 6 salowych. Maksymalnie pacjenci mogą tu być do sześciu miesięcy, ale muszą dopłacać do opieki.

- Przyjmujemy osoby po operacjach i w ciężkich chorobach, które nie muszą już przebywać w szpitalu, ale nie mają też opieki w domu. U nas poprzez rehabilitację dochodzą do zdrowia. Pobieramy opłatę w wysokości 70 procent wysokości dochodów chorego, ale nie więcej niż 1.200 zł miesięcznie, resztę dopłaca kasa chorych - wyjaśnia dyrektor Kupiec.

Pomimo odpłatności, zapotrzebowanie na tego typu usługi jest spore, bowiem na miejsce trzeba czekać nawet do dwóch miesięcy. W Katowicach jest jeszcze jeden taki oddział na terenie Szpitala w Murckach, który również jest pełny.

W salach po byłym oddziale internistycznym na terenie Szpitala im. J. Śniadeckiego otwarto drugą podobną w działaniu placówkę - Zakład Opiekuńczo-Leczniczy. Tutaj również obowiązuje odpłatność w wysokości 70 procent dochodów pacjenta. W zamian chory może liczyć na doskonałą opiekę pielęgnacyjną oraz lekarską.

- Do tego zakładu są przyjmowani pacjenci na stałe lub na pobyt czasowy. Jest on przeznaczony dla osób przewlekle chorych, które do tej pory leżały na oddziałach szpitalnych, bowiem w domu nie miał się kto nimi zająć. Obecnie dysponujemy 30 miejscami, a wnioski można składać w Wydziale Zdrowia katowickiego Urzędu Miasta - powiedział nam Piotr Dłubis, p.o. dyrektora w Szpitalu im. J. Śniadeckiego w Janowie.

Obecnie trwa remont budynku po byłym oddziale ginekologiczno-położniczym, w którym zakład będzie funkcjonował docelowo. Koszty modernizacji pomieszczeń na cele placówki wyniosą około 1,6 mln zł, a zakończenie prac przewidziano na wiosnę.