oprogramowanie komputerowe arisco reklama: PRODUCENT OBUWIA PROFILAKTYCZNEGO WAŁĘSA & PALUCH s.c.

Domy Prawo O DPS, Kontakt

wstecz

Jak leczyć autyzm - rozmowa z dr Michałem Wroniszewskim

Autyzm to choroba rozwojowa dzieci, ale wciąż jedna z najmniej znanych i najbardziej tajemniczych. Zazwyczaj ujawnia się w pierwszym roku życia, jednak pierwsze objawy są trudne do wychwycenia i nawet lekarze często biorą je za normę rozwojową. Dziecko autystyczne sprawia wrażenie bardzo osamotnionego, nie potrafi nawiązać więzi z otoczeniem, nie umie się przytulać i unika kontaktu wzrokowego. Często nie mówi wcale albo tylko powtarza słowa wypowiedziane przez drugą osobę.

O tajemnicach autyzmu oraz o możliwościach jego wczesnego wykrywania i leczenia mówił w sobotę we Wrocławiu jeden z największych w Polsce specjalistów zajmujących się tą chorobą - dr Michał Wroniszewski, prezes ogólnopolskiej fundacji Synapsis, działającej na rzecz dzieci autystycznych.

Marcin Murmyło: To już trzecie w ostatnich latach szkolenie dotyczące autyzmu, które prowadzi Pan we Wrocławiu. Co przez ten czas zmieniło się w diagnostyce i leczeniu tej wciąż tajemniczej choroby?

Dr Michał Wroniszewski: Wydaje mi się, że dużo autyzmowi z tej tajemniczości ujęliśmy. Co raz więcej wiemy o tej chorobie, szybciej ją wykrywamy, wiemy, jak ja leczyć. To ważne, że wzrosła świadomość istnienia autyzmu zarówno wśród zwykłych ludzi, jak i lekarzy.

Na sali widziałem różne osoby: lekarzy rodzinnych, rodziców dzieci autystycznych, pedagogów, psychologów, a nawet siostrę zakonną opiekująca się dziećmi...

- Siostry zakonne są częstymi uczestniczkami szkoleń o autyzmie, bo prowadzoną ośrodki, gdzie takimi dziećmi się opiekują.

Czy na Dolnym Śląsku, w porównaniu do całej Polski dobrze pomaga się osobom z autyzmem?

- Jeśli chodzi o Wrocław, to jest to bardzo prężny ośrodek leczący dzieci autystyczne. Gorzej jest z terenem, tu zaniedbania są dużo większe.