oprogramowanie komputerowe arisco reklama: PRODUCENT OBUWIA PROFILAKTYCZNEGO WAŁĘSA & PALUCH s.c.

Domy Prawo O DPS, Kontakt

wstecz

Co to jest choroba Alzheimera? Jakie ma objawy i jak ją w porę rozpoznać? Choroba Alzheimera polega na zwyrodnieniu tkanki mózgowej, które powoduje zanik komórek nerwowych. Objawia się to otępieniem - chory przestaje interesować się otoczeniem, traci pamięć, poczucie czasu i miejsca.

Choroba Alzheimera jest najczęstszą przyczyną zamykania się we własnym świecie osób w podeszłym wieku. Wczesne rozpoznanie ułatwia spowolnienie postępu choroby, poprzez przewidzenie przebiegu choroby i podawanie leków farmakologicznych. Alzheimer jest jak dotychczas nieuleczalny, a leki tylko łagodzą skutki schorzenia.

Wczesne objawy choroby:

 1. Pogarszanie się pamięci.
 2. Trudności w wykonywaniu codziennych prac.
 3. Problemy z wysławianiem się.
 4. Pogorszenie się orientacji w czasie i przestrzeni.
 5. Słaba lub zaniżona ocena wydarzeń.
 6. Problemy z rozpoznawaniem następstwa zdarzeń.
 7. Chowanie i gubienie przedmiotów.
 8. Zmiany nastroju i zachowania.
 9. Brak inicjatywy.
 10. Zmiany w osobowości.

ZAPAMIĘTAJ!!!

 • Badania pozwalające rozpoznać chorobę to specjalne testy, badania neurologiczne i rezonans magnetyczny.
 • Obłożnie chorym przysługuje 50%zniżki na zakup pampersów w aptekach. Wystarczy mieć skierowanie od lekarza rodzinnego.
 • Jeśli chory nie poznaje siebie ani opiekuna, nie zapomnij usunąć lub zasłonić lustra w łazience i innych pomieszczeniach.
 • W drugim stadium choroby należy usunąć wszelkie niebezpieczne przedmioty, a także zapas leków przed chorym.
 • Unikaj gwałtownych ruchów i podniesionego tonu głosu w obecności chorego

Zasady, a opieka:

 • Choroba Alzheimera jest schorzeniem postępującym i degeneracyjnym, co ma ogromny wpływ na osoby chore, jak również ich rodziny.
 • Chorzy nadal są osobami wartościowymi, zasługującymi na szacunek. Należy pamiętać, iż pomimo choroby nadal posiadają własną godność.
 • Chorzy powinni uczestniczyć w decyzjach dotyczących ich życia codziennego i przyszłej opieki.
 • Osoba chora na Alzheimera potrzebuje stałej opieki medycznej.
 • Chory potrzebuje bezpiecznego środowiska do życia oraz ochronę przed przemocą i wykorzystaniem.
 • Potrzeby opiekunów rodzinnych osób chorych powinny być oceniane i stale zaspokajane.
 • Należy choremu oraz jego opiekunowi zapewnić odpowiednie środki wspierające przez cały okres choroby.
 • Zaangażowani w opiekę chorymi na Alzheimera potrzebują informacji, wiedzy i możliwości kształcenia w dziedzinie skutków choroby i sposobów opieki.

W pierwszym stadium choroby Alzheimera zaburzenia pamięci objawiają się także ubożeniem języka, gubieniem przedmiotów i trudnościami w wykonywaniu codziennych prac. Poza tym chory przestaje interesować się tym, co dotychczas sprawiało mu radość i odsuwa się od najbliższych. Dla nich świadomość, że stanowią obciążenie dla innych, wpływa na pogorszenie samopoczucia. Okres ten trwa od 2 do 4 lat.

W drugim stadium chory zaczyna tracić na wadze, nawet do 10 kg. Towarzyszy temu dalsze pogarszanie się pamięci, trudności w samodzielnym ubieraniu się, jedzeniu i utrzymaniu higieny. Chory nie rozumie znaczenia tych czynności, nie jest w stanie czytać, gubi tok rozmowy oraz nie rozpoznaje siebie ani opiekuna. Pojawiają się trudności w poruszaniu, towarzysza temu apatia i niekontrolowana agresja. Okres ten trwa od 2 do 4 lat.

W ostatnim etapie choroby, która trwa od 1-3 lat chory już nie chodzi, nie mówi, nie kontroluje potrzeb fizjologicznych i nie ma kontaktu z otoczeniem. Zaczyna się w tym okresie problem odleżyn, wskutek niedokrwienia tkanek, wywołany długotrwałym uciskiem.

Gdańskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera
ul. Armii Krajowej 94
81-824 Sopot
tel. (0-58) 551-63-64,

e-mail: alzheimer.gdansk@free.ngo.pl