oprogramowanie komputerowe arisco reklama: PRODUCENT OBUWIA PROFILAKTYCZNEGO WAŁĘSA & PALUCH s.c.

Domy Prawo O DPS, Kontakt

wstecz

(aut. KAP - Dziennik Bałtycki 15.09.2007; dps.pl 18.09.2007)

 

Na nietypową terapię do Kłajpedy na Litwie wyjeżdża 50-osobowa grupa uczniów i opiekunów ze specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych w Tczewie, Starogardzie Gdańskim i Bartoszycach. W tym gronie najliczniejsza, bo licząca 32 podopiecznych ośrodka, będzie reprezentacja z Tczewa. Przez tydzień głównie dzieci i młodzież będą mieli możliwość poddać się delfinoterapii.

- Nasi podopieczni będą brali udział w terapii z delfinami - mówi Wojciech Rinc, dyr. tczewskiego ośrodka. - Ma ona pomóc między innymi w usprawnieniu mięśni dzieci z porażeniem mózgowym. Podobno przynosi dobre efekty. Chcemy to sprawdzić.

Fachowcy podkreślają również zbawienny wpływ delfinoterapii na dzieci autystyczne. W czasie zabaw wiązki ultradźwięków emitowane przez delfiny przenikają przez ludzkie tkanki powodując drobne korzystne zmiany w zniszczonych komórkach. Jak podkreślają naukowcy, delfiny ciekawi u człowieka wszystko, co odbiega od normy np. protezy czy też nowotwory i tam właśnie wysyłają swoje ultradźwięki regenerując zniszczone komórki. Aby terapia była skuteczna na "kurację" dziecko trafić w wieku od 7 miesięcy do 6 lat.

Na świecie istnieją trzy centra delfinoterapii na Litwie, Ukrainie i w Stanach Zjednoczonych.