oprogramowanie komputerowe arisco reklama: PRODUCENT OBUWIA PROFILAKTYCZNEGO WAŁĘSA & PALUCH s.c.

Domy Prawo O DPS, Kontakt

wstecz

(aut. Eliza Kwiatkowska - Gazeta Wyborcza 20.09.2007; dps.pl 22.09.2007)

 

Notes pomógł setkom niepełnosprawnych dzieciaków. Teraz sympatyczny konik sam jest chory i potrzebuje pomocy.

Notes jest konikiem polskim. Od 12 lat pracuje przy hipoterapii w częstochowskim ognisku Pegaz w Mirowie. - Kupiliśmy go, gdy miał trzy lata - wspomina Andrzej Wojtasik, członek zarządu Pegaza. - Miał zastąpić w hipoterapii klacz Tratwę, która była już wtedy staruszką. Przez kilka miesięcy szkoliliśmy Notesa w tym kierunku. Okazał się pojętnym, opanowanym i wrażliwym koniem. Był tak wyczulony na każdy ruch dziecka, że nie musiałem mu nawet wydawać komend, bo sam wiedział, co ma robić. Gdy dziecko traciło równowagę i było bliskie ześlizgnięcia się z końskiego grzbietu, Notes sam przystawał.

Andrzej Wojtasik ocenia, że z pomocy konia skorzystało grubo ponad tysiąc niepełnosprawnych dzieciaków. Kilka miesięcy temu pracownicy Pegaza zauważyli, że Notes kuleje. Diagnoza brzmiała naprawdę strasznie: dystrofia, czyli zanik mięśni.

- Pomyślałem sobie, że los jest wyjątkowo okrutny - mówi Andrzej Wojtasik. - Dlaczego musiał zachorować właśnie ten koń, który tyle lat pomagał dzieciom? Momentalnie wyłączyliśmy Notesa z hipoterapii. Teraz cały czas spędza na odpoczynku.

Pegaz nie zamierza się pozbywać Notesa: - Ma u nas opiekę i będzie miał ją dożywotnio. Chyba że znajdziemy mu naprawdę dobrego opiekuna i wyśmienite warunki. Zasłużył na to. Pegaz na samo wyżywienie konia potrzebuje około 200 zł miesięczne. Do tego trzeba doliczyć opiekę weterynaryjną. Pomoc w zbiórce pieniędzy dla Notesa zaoferowała Fundacji "For Animals".

- Na razie choroba Notesa zatrzymała się wyłącznie na mięśniach zadu z jednej strony - tłumaczy Andrzej Wojtasik. - Lekarz twierdzi, że koń nie cierpi. Ma nadzieję, że tak już zostanie. Póki co Notes beztrosko biega sobie po naszej łące.

Wszystkich, którzy chcieliby pomóc Notesowi, prosimy o wpłaty na konto: Fundacja "For Animals" oddział w Częstochowie 76 1370 1170 0000 1706 4855 2203 z dopiskiem "dla Notesa"