oprogramowanie komputerowe arisco reklama: PRODUCENT OBUWIA PROFILAKTYCZNEGO WAŁĘSA & PALUCH s.c.

Domy Prawo O DPS, Kontakt

wstecz

(aut. lor - super-nowa.pl 22.01.2009/19.02.2009; dps.pl 7.03.2009)

 

 

Gra toczy się o wysoką stawkę. Jeśli Daniel Zięba wróci ze Światowych Zimowych Igrzysk Special Olympics w USA z medalem, dyrektor bobreckiego Domu Pomocy Społecznej, Mariusz Sajak obiecał SN, że sam zacznie trenować narciarstwo biegowe.

 

Igrzyska odbędą się w stolicy stanu Idaho, Boise w dniach 6-13 lutego. Wystartuje w nich ogółem dwa tysiące zawodników z 85 krajów. W biegach narciarskich Polskę będzie reprezentował Daniel Zięba, zawodnik sekcji „Spartakus”, działającej przy Domu Pomocy Społecznej w Bobrku (gmina Chełmek). Pobiegnie na dystansach 100- i 50-metrów. Do olimpiady przygotowuje się na terenie DPS-u, gdzie specjalnie dla niego wytyczono tory wokół hostelu. Wcześniej brał udział w obozie narciarskim w Zakopanem. 

– Bardzo lubię tę dyscyplinę, bo trenuje się na świeżym powietrzu – mówi Daniel.

Chłopiec mieszka w bobreckim DPS-ie od kwietnia 1994 roku, a zawodnikiem sekcji jest 1996. Ukończył szkołę zawodową przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Oświęcimiu. Obecnie pracuje zakładzie pracy chronionej S.I. „Simech” przy DPS w Bobrku.

 

Poza narciarstwem biegowym 30-letni Daniel Zięba uprawia lekkoatletykę i kolarstwo.

– Pierwszy znaczący sukces Daniela w zawodach ogólnopolskich miał miejsce podczas mityngu lekkoatletycznego w roku 2000 w Olsztynie. Wówczas zdobył on złoty medal w biegu na 400 m i srebro w sztafecie 4x400 m – przybliża jego trener, Krzysztof Adamski.

W marcu 2008 roku Daniel uczestniczył w VIII Ogólnopolskich Zimowych Igrzyskach Olimpiad Specjalnych. Na trasie Wisła – Kubalonka wywalczył złoty medal w biegu na 100 metrów, co dało mu miejsce w reprezentacji Polski na igrzyska światowe.

 

Opiekun Daniela, Krzystof Adamski będzie pierwszym trenerem rezerwowym w narciarstwie biegowym na igrzyska w Boise. Jest on głównym selekcjonerem bobreckiej sekcji „Spartakus” od początku jej istnienia, czyli od 1995 roku. Dziś liczy ona 72 zawodników.

Adamski jest nauczycielem w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Oświęcimiu Filia w Bobrku oraz rehabilitantem w bobreckim DPS-ie. Jest też przewodniczącym sekcji „Oświęcimskie Tygrysy” przy SOSW i „Spartakus” przy DPS Bobrek.

Członkowie i trenerzy obu sekcji: Małgorzata Polańska, Renata Zabawska, Marek Szyjka i Zenon Widuch podczas wyjazdów na zawody wspólnie opiekują się zawodnikami i czuwają nad ich bezpieczeństwem.

– Tak naprawdę sport ma pomóc naszym podopiecznym w aktywnej rehabilitacji– kwituje Krzysztof Adamski.

 


 

Wrócił z Olimpiady z dwoma medalami

 

Z sukcesu Daniela Zięby cieszą się wszyscy podopieczni i pracownicy Domu Pomocy Społecznej w Bobrku (gm. Chełmek). Niepełnosprawny intelektualnie sportowiec wrócił ze Światowych Zimowych Igrzysk Special Olympics w USA z dwoma srebrnymi medalami! Wywalczył je w biegach narciarskich.

 

Sukces Daniela jest szczególnie motywujący dla dyrektora bobreckiego DPS-u, Mariusza Sajaka. Tuż przed wyjazdem Daniela do Ameryki obiecał SN, że jeśli sportowiec wróci z medalem, sam czym prędzej założy biegówki.

– Szukam odpowiedniego sprzętu. Zacznę trenować, gdy tylko przestanie sypać śnieg – zapewnia z uśmiechem Mariusz Sajak.

 

Daniel jest nieco zaskoczony zamieszaniem wokół swojej osoby. Stale się uśmiecha. Na co dzień mieszka w bobreckim hostelu i dorabia sobie w pobliskim zakładzie pracy chronionej. Trenuje narciarstwo biegowe poruszając się po torach wyznaczonych wokół budynku. W okolicy rośnie las, w pobliżu jest mnóstwo dróżek. Jednym słowem, idealne miejsce do uprawiania tej dyscypliny.

– W Ameryce mi się podobało. Dużo śniegu i dookoła góry – wspomina niedawny pobyt za Oceanem bobrecki olimpijczyk.

 

Igrzyska w stolicy stanu Idaho, Boise rozgrywano od 6 do13 lutego. Rywalizowało w nich ogółem dwa tysiące zawodników z 85 krajów. W biegach narciarskich Polskę reprezentował Daniel Zięba, zawodnik sekcji „Spartakus”, działającej przy Domu Pomocy Społecznej w Bobrku. Pobiegł na sprinterskich dystansach 100- i 50-metrów.

– Szybszy od niego był tylko zawodnik z Serbii – spieszy z wyjaśnieniami Mariusz Sajak.

 

Poza narciarstwem biegowym 30-letni Daniel Zięba uprawia lekkoatletykę i kolarstwo. Jego trenerem jest Krzysztof Adamski. To główny selekcjoner bobreckiej sekcji „Spartakus” od początku jej istnienia, czyli od 1995 roku. Dziś liczy ona 72 zawodników.

– Tak naprawdę sport ma pomóc naszym podopiecznym w aktywnej rehabilitacji– tłumaczy Krzysztof Adamski.

 

Dom Pomocy Społecznej w Bobrku to miejsce o ponad stuletniej tradycji opieki i pomocy osobom niepełnosprawnym. Dom zamieszkują upośledzeni ruchowo i umysłowo pensjonariusze, chłopcy i mężczyźni w różnym wieku. Nadrzędnym celem działań świecko-zakonnego personelu jest rozwój usług terapeutyczno-opiekuńczych, których efektem ma być doprowadzenie do usamodzielnienia i uspołecznienia mieszkańców Domu.

W toku jest przebudowa głównego, wybudowanego na początku zeszłego wieku, okazałego obiektu. To konsekwencja trudnego procesu dostosowania budynku do obowiązujących dziś standardów. W tym roku ma być dostosowany do standardów pierwsze piętro budynku. W zeszłym roku udało się to z parterem.