oprogramowanie komputerowe arisco reklama: PRODUCENT OBUWIA PROFILAKTYCZNEGO WAŁĘSA & PALUCH s.c.

Domy Prawo O DPS, Kontakt

wstecz

Przez trzy dni Lublin będzie gościł kilkanaście reprezentacji sportowców z głębokim upośledzeniem umysłowym. Uczestniczyć będą w ogólnopolskiej edycji olimpiad specjalnych

W hali sportowej KUL powstanie najprawdziwsza wioska olimpijska. W obsługę imprezy zaangażowanych będzie ponad 100 wolontariuszy.

- Dla wielu osób uprawianie sportu przez głęboko upośledzonych wydaje się niemożliwe, wręcz absurdalne. Przełamanie tego stereotypu trwało bardzo długo. Dowodem jest to, że impreza odbędzie się dopiero po raz czwarty, podczas gdy upośledzeni w niższym stopniu uczestniczą w olimpiadach od ponad 30 lat - mówi przewodnicząca komitetu organizacyjnego z regionalnego oddziału olimpiad specjalnych w Lublinie Krystyna Pogorzelec.

Dla laików zawody w podnoszeniu głowy z pozycji leżącej, nawlekanie kółek, wykonanie pchnięcia piłką czy "bieg" pełzających zawodników nie kojarzą się ze sportem. - Dlatego mówimy raczej o czynnościach ruchowych niż o dyscyplinach sportowych - wyjaśniają organizatorzy.

W tegorocznych zawodach weźmie udział 90 zawodników z całej Polski. Wszyscy przeszli wcześniej przez niższe szczeble sportowych eliminacji i teraz wezmą udział w zmaganiach ogólnopolskich.

Najliczniejszą reprezentację będzie miał Lublin - aż 11 osób; pozostałe drużyny to zwykle 5-8 uczestników. Każdy zawodnik będzie startował w czterech dyscyplinach.

- Chcemy podkreślić, że w tego typu zmaganiach nie ma przegranych, lepszych i gorszych. Tu wszyscy wygrywają pokonując swą słabość i niepełnosprawność - mówi Krystyna Pogorzelec.

Zawody rozpoczną się w hali sportowej KUL przy ul. Konstantynów 1 w piątek 16 maja i potrwają do niedzieli 18 maja.