WIELKOPOLSKA
Pięciu wielkopolskich paraolimpijczyków: Anna Szymul- lekkoatletka, Albin Batycki- tenisista ziemny oraz pływacy- Maciej Sucharski, Krzysztof Pateraka i Piotr Pijanowski (na zdjęciu z trenerką pływaków Dorotą Płóciniak) otrzymali wczoraj z rąk marszałka województwa - Stefana Mikołajczaka - nominacje na Igrzyska Paraolimpijskie do Aten. Każdy ze sportowców notowany jest wysoko w światowych rankingach i ma szanse na medal. Pływacy w ostatnich dniach przed startem - już w Atenach - doskonalić będą szybkość przy starcie i nawrotach. Trenerka pokłada wielkie nadzieje zwłaszcza w sztafecie. Po cichu mówi nawet o złocie dla swoich podopiecznych. O złocie, zwłaszcza na 200 metrów marzy też Anna Szymul, która w maju tego roku, na mittingu lekkoatletycznym w Szczecinie pobiła rekord świata na tym dystansie. Dziś nasi sportowcy wylatują do Aten. (Gazeta Poznańska)
ŁÓDZKIE
Łodzianin Łukasz Labuch weźmie udział w paraolimpiadzie w Atenach. Nasz zawodnik startować będzie w biegu na 100 i 200 metrów.
Trener Krzysztof Węglarski: � Łukasz to fantastyczny, wielce utalentowany chłopak. Wierzę, że spełnią się jego olimpijskie marzenia i stanie w Atenach na podium. Zasłużył sobie na to ciężką, wytrwałą pracą. Uważam, że jest dobrze przygotowany do startu w Atenach. (Express Ilustrowany)
ŚLĄSK
Niepełnosprawni sportowcy z naszego regionu otrzymali w środę olimpijskie nominacje. Michał Czarski, marszałek województwa, podarował też każdemu olimpijczykowi maskotkę łosia. - Nie będziemy łosiami i przywieziemy medale - żartowali sportowcy.
Nasz region będzie reprezentować w Atenach jedenastu zawodników. Najpoważniejszym kandydatem do złota jest Janusz Rokicki, kulomiot z Cieszyna. - Na treningach pcham kulę na odległość 16 metrów. To o dwa i pół metra lepiej od mojego rekordu świata! - mówił sportowiec. - Cztery lata temu nawet nie wiedziałem, że jest coś takiego jak sport niepełnosprawnych, a teraz jadę na igrzyska. Aż się wierzyć nie chce - kręcił głową.
Grażyna Błaszczak, trenerka z Chorzowa, zabiera na igrzyska trójkę pływaków. 15-letnia Kasia Pawlik jest najmłodsza w całej ekipie. - Wszyscy mają szanse na medale. Najtrudniejszymi rywalami będą przede wszystkim Chińczycy - zdradziła trenerka. - Będą medale, czy nie, dla nas i tak jesteście najlepsi - podkreślał marszałek Czarski.
Śląscy paraolimpijczycy wylatują do Aten w piątek, a swoje starty rozpoczną tydzień później. (Gazeta Wyborcza)
PODLASIE
Ośmiu niepełnosprawnych sportowców będzie reprezentować Podlasie na paraolimpiadzie. Dzisiaj wylecą do Aten. Ośmioosobowa kadra z Podlasia to spore osiągnięcie, zważywszy że przed czterema laty w Sydney honoru regionu broniło trzech sportowców.
- Za to wszyscy zdobyli wtedy medale - tłumaczy Ryszard Rodzik, prezes Startu Białystok, w barwach którego występują wszyscy nasi niepełnosprawni olimpijczycy. - Kandydatem do obrony złota w pchnięciu kulą jest Krzysztof Smorszczewski. Niestety, zwycięstwa w biegu maratońskim nie powtórzy już Waldemar Kikolski, tragicznie zmarły przed paroma laty nasz niedowidzący biegacz. Liczymy na sporą grupę pływaków.
To właśnie pływacy zdominowali ekipę naszych paraolimpijczyków. W Sydney w tej dyscyplinie reprezentowała nas jedna zawodniczka, teraz wystąpi ich sześcioro.
- Osoby niepełnosprawne zainteresowały się sportem, wyszły z domów - ocenia Halina Stepańczuk, trenerka trzech białostockich zawodniczek. - Nie wstydzą się już zdejmować w szatni protez. Przełom nastąpił we wrześniu ubiegłego roku, gdy zawodniczki zaczęły trenować razem z pływakami pełnosprawnymi. To zaowocowało wynikami i zdobyciem kwalifikacji olimpijskiej.
Uroczyste pożegnanie w Pałacyku Gościnnym zgotowały wczoraj podlaskim paraolimpijczykom władze miasta.
- Wasz udział w igrzyskach to powód do dumy dla naszego miasta i regionu - mówił Ryszard Zimnoch, wiceprezydent Białegostoku. - To również dowód, że osoby niepełnosprawne potrafią przekraczać bariery, na jakie natrafiają w życiu codziennym.
Kto wystąpi w Atenach?
Na igrzyskach paraolimpijskich Podlasie będą reprezentować zawodnicy Startu Białystok: Krzysztof Smorszczewski (41 lat, lekkoatletyka); Katarzyna Brzostowska (18 lat, pływanie); Beata Drozdowska (20 lat, pływanie); Magdalena Jarosławska (25 lat, pływanie); Joanna Mendak (15 lat, pływanie); Magdalena Szczepińska (20 lat, pływanie); Kamil Drągowski (17 lat, pływanie); Mirosława Turowska (42 lata, tenis stołowy).
Sylwetki paraolimpijczyków: