oprogramowanie komputerowe arisco reklama: PRODUCENT OBUWIA PROFILAKTYCZNEGO WAŁĘSA & PALUCH s.c.

Domy Prawo O DPS, Kontakt

wstecz

Na przekór przeciwnościom warsztaty poszerzają ofertę dla niepełnosprawnych

Warsztaty Terapii Zajęciowej przygotowują się do I Integracyjnych Zawodów Sportowych, których będą głównym organizatorem. W imprezie, zaplanowanej w tym miesiącu, z gospodarzami rywalizować będą niepełnosprawni z Bogatyni, Lubania i Niemiec. Przewidziano, oprócz konkurencji sprawnościowych, także konkurs plastyczny i aukcję przedmiotów wykonanych przez uczestników warsztatów. Kupić będzie można m.in. obrazy. Niektórych nie powstydziliby się nawet profesjonalni artyści.

Sebastian Łapczyński z dumą pokazuje dzieła swoje i kolegów. Jest szczęśliwy, że komuś mogą się one spodobać.

Nie wszystko jednak napawa radością uczestników warsztatów. Zmiany w ustawie o rehabilitacji osób niepełnosprawnych, stopniowo zmniejszające pieniądze na ich działalność, niepokoją nie tylko zatrudnionych w placówkach opiekunów.

- Nasi podopieczni boją się tego, co będzie. Boją się, iż przyjdzie taki czas, że będą musieli znów zostać w domach - mówi dyrektor Zuzanna Wojaczyńska. - Mniej pieniędzy, to mniej zajęć i w rezultacie rehabilitacja na znacznie gorszym poziomie. Nie będzie nas stać na wiele z już proponowanych zajęć, nawet na materiały do poszczególnych pracowni - wylicza dyrektor Wojaczyńska.

Na razie pieniądze jeszcze są, choć przydałoby się ich znacznie więcej, zwłaszcza, że od grudnia, zamiast obecnych 25, w zajęciach warsztatowych uczestniczyć będzie 35 osób.

- Oprócz pięciu już istniejących, udało nam się utworzyć dwie nowe pracownie: stolarsko-ślusarską i ceramiczno-bukieciarsko-tkacką - mówi Zuzanna Wojaczyńska.