oprogramowanie komputerowe arisco reklama: PRODUCENT OBUWIA PROFILAKTYCZNEGO WAŁĘSA & PALUCH s.c.

Domy Prawo O DPS, Kontakt

wstecz

Olsztyńskie boje o stadion...

(aut. Przemysław Prais, Gazeta Wyborcza 2.07.2006; dps.pl 9.07.2006)

 

 

Kolejna koncepcja zagospodarowania i wykorzystania terenu zajmowanego przez Stadion Leśny. - W 2010 r. zorganizujemy tu mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce - mówią pomysłodawcy z Sejmiku Osób Niepełnosprawnych. Pomysł popiera Irena Szewińska.

Sejmik od dwóch lat przekonuje urzędników, że Europejskie Integracyjne Centrum Sportu, Rehabilitacji i Rekreacji to nie fantazja, lecz potrzebna olsztyniakom i wykonalna inwestycja. Teraz może poprzeć swoje starania konkretem.. Plan zagospodarowania Stadionu Leśnego ukończył właśnie Janusz Dubowik, olsztyński architekt. Zrobił go społecznie, bo mówi, że nie chciał zarabiać na obiekcie, który będzie służył wszystkim olsztyniakom. - Praca trwała rok, ale myślę, że efekt jest dobry - mówi architekt.

O tym, że koncepcja jest świetna, przekonany jest Adam Kondzior, działacz sejmiku niepełnosprawnych. - Skonsultowaliśmy ją ze Zbigniewem Delugą, członkiem komisji technicznej Międzynarodowej Federacji Lekkiej Atletyki. Dzięki temu wiemy, że stadion spełnia międzynarodowe standardy - mówi Kondzior. Tadeusz Milewski, przewodniczący sejmiku, dodaje, że będzie można na nim organizować krajowe, a nawet międzynarodowe zawody. - Umożliwi to 8-torowa bieżnia z tartanu. Do rozgrzewki i treningów będzie 100-metrowa bieżnia pod trybuną - mówi Milewski

- Projekt zakłada stworzenie bazy sportowo-rehabilitacyjnej, głównie dla niepełnosprawnych, dzieci i młodzieży oraz ludzi starszych. - Ma w niej być 25-metrowy basen, gabinety masażu i odnowy biologicznej oraz hotel na 48 miejsc i parking na 400 samochodów.

Według Milewskiego dwa największe ośrodki przygotowań w Spale i Wałczu nie wystarczają już do organizacji zgrupowań polskich i zagranicznych sportowców. - Dlatego nasze centrum będzie miało duże powodzenie, a to pozwoli na samodzielne utrzymanie kompleksu - dodaje szef sejmiku.

To bardzo ważne, bo gdyby obiekt nie potrafił zarobić na siebie, nie można by skutecznie ubiegać się o pieniądze na inwestycję. - W piątek wysłaliśmy koncepcję centrum do firmy konsultingowej, która w ciągu trzech tygodni da odpowiedź, czy jest prawidłowa - mówi Piotr Grzymowicz, wiceprezydent Olsztyna.

Miasto zadeklarowało pomoc inicjatorom rewitalizacji Stadionu Leśnego. Popiera ją także Irena Szewińska, prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, która rok temu zawitała do Olsztyna z okazji 85-lecia Stadionu Leśnego i obiecała pomoc w rewitalizacji. - Dwa tygodnie temu byliśmy u pani prezes z Adamem Kondziorem. Uzyskaliśmy obietnicę pomocy - dodaje Grzymowicz.

Milewski nie ukrywa, że zdobycie pieniędzy na budowę jest teraz najważniejsze. Inwestycja ma kosztować 120 mln zł i nawet jeśli uda się zdobyć 85 proc. tej kwoty z unijnego programu "Polska wschodnia", to trzeba mieć 18 mln zł na tzw. wkład własny. - Zbierzemy tę sumę. Mamy obietnice pomocy z PFRON-u, Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Wojewódzkiego, Polskiego Związku Lekkiej Atletyki oraz Ministerstwa Edukacji i Sportu - mówi Milewski.

Gdyby udało się zdobyć unijne wsparcie, trzeba będzie opracować projekt techniczny i ogłosić przetarg na wykonawcę. Tadeusz Milewski jest dobrej myśli i zapewnia, że centrum powstanie do 2009 r. - A rok później, w 50. rocznicę rekordu świata w trójskoku Józefa Szmidta zorganizujemy mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce - roztacza wizję przewodniczący sejmiku niepełnosprawnych. - Wiem, że to nie brzmi poważnie. Ale przed rokiem, kiedy braliśmy się za koncepcję centrum, też mało kto wierzył, że powstanie.

Rekord świata i upadek

- Stadion Leśny powstał w 1920 r. Był wtedy jednym z najlepszych i najładniej położonych stadionów lekkoatletycznych w Polsce. Podczas mistrzostw w 1960 r. Józef Szmidt ustanowił tam rekord świata w trójskoku - jako pierwszy człowiek przekroczył 17 metrów (17,03 m). Po 1989 r. obiekt przestał być dotowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych (administratorem był Milicyjny Klub Sportowy Gwardia) i od tej pory niszczeje, mimo licznych pomysłów na odbudowę. - Ośrodek Sportu i Rekreacji chciał zbudować tam boisko piłkarskie otoczone ośmiotorową bieżnią lekkoatletyczną (dostosowaną do położenia tartanu) i trybuny na 5 tys. widzów. - Miasto rozważało zawarcie umowy ze szwajcarską fundacją sportową "Piłka i serce", działającej pod patronatem FIFA. W zamian za ok. 5 hektarów terenu stworzyłaby ona centrum medyczno-sportowe. - W 2003 r. grupa olsztyńskich przedsiębiorców ze Stowarzyszenia Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji planowała tam zespół basenów, halę ze stadionem oraz hotel z centrum konferencyjnym i kręgielnią. Andrzej Dowgiałło, szef Travelandu proponował "wioskę mazurskiej", czyli zespół domków i obiektów rekreacyjnych.