oprogramowanie komputerowe arisco reklama: PRODUCENT OBUWIA PROFILAKTYCZNEGO WAŁĘSA & PALUCH s.c.

Domy Prawo O DPS, Kontakt

wstecz

(aut. CKiWM Światowid / re - Naszemiasto.pl 6.11.2008; dps.pl 6.11.2008)

 

 

250 artystów sprawnych i niepełnosprawnych z Polski oraz innych krajów europejskich weźmie udział w tegorocznej edycji Międzynarodowych Spotkań Artystycznych, które rozpoczną się 14 listopada i potrwają trzy dni. Wystawa fotografii Chrisa Niedenthala i tekstów Wioletty Mikusek "Listy do Syna" to jeden z bardziej poruszających elementów programu.

 

Światowid wspólnie ze Stowarzyszeniem Kulturalnym - Viva arr był pomysłodawcą i realizatorem Ogólnopolskich Spotkań Artystycznych, których jubileuszowa X edycja odbyła się w listopadzie 2006 r.

- Od ubiegłego roku zmieniła się nieco formuła imprezy oraz jej uczestnicy. Międzynarodowe Spotkania Artystyczne jest kolejnym etapem włączania osób niepełnosprawnych w otwarte społeczeństwo -dodaje Teresa Miłoszewska.

 

Tegoroczna II edycja Spotkań, które odbędą się w Elblągu w dniach od 14 do 16 listopada 2008 zgromadzi artystów sprawnych i niepełnoprawnych z kilku krajów europejskich. Koncerty, spektakle, warsztaty, seminaria i wystawy - to wszystko czeka na uczestników MSA.

Jednym z elementów programu jest wystawa fotografii Chrisa Niedenthala i tekstów Wioletty Mikusek - Listy do Syna, które eksponowane będą na I piętrze CKiWM Światowid.

 

Chris Niedenthal od wielu lat zajmuje się w swej twórczości fotograficznej osobami niepełnosprawnymi. Tym razem inspiracją to tworzenia stały się dla niego listy pisane przez matkę do syna, który urodził się z zespołem Downa. Na wystawę składa się 10 portretów kobiet z dziećmi z zespołem Downa. Towarzyszące fotogramom autentyczne listy, autorstwa Wioletty Mikusek, stanowią swoiste motto wystawy, będąc jednocześnie komentarzem dla prezentowanych fotografii.

 

Ekspozycja ta stała się fundamentem akcji społecznej, przybliżającej problem akceptacji niepełnosprawności. Wystawa "Listy do Syna" odwiedza różne miasta w Polsce, kierując tym samym społeczna uwagę na tematy, o których często się nie mówi. Tym razem wystawa zawita do Elbląga.

- Piszę do Ciebie, choć wiem, że mi nie odpiszesz! Masz przecież dopiero dwa dni. Właśnie dziś, 48 godzin po twoich narodzinach, zdiagnozowano u Ciebie trisomię 21 (zespół Downa). Nic Ci to nie mówi?! Ja wiem! Mi mówi jedno: mamy problem Synu!

A przecież miało być inaczej Synu! Miałeś być dużą zdrową dziewczynką! Jedyne, co się sprawdziło, to fakt, że jesteś duży (ważysz 3650).

Siedzę i patrzę przez szybę inkubatora, jak bezwładnie leży Twoje ciało. A przecież miało być inaczej Synu! Jeszcze dwa dni temu byłam inną osoba, teraz to co było, już nie wróci. Diagnozy, Synu, są fatalne. Możesz mieć wadę serca, wadę układu pokarmowego, wadę nerek, białaczkę itd.

A intelektualnie nie będziesz rozwijał się dobrze. A przecież miało być inaczej Synu! Bądź dzielny Synu! Bo ja już nie mam siły. Ty musisz jej mieć za nas dwoje - to jeden z listów prezentowanych na wystawie.

 

Wystawę fotogramów Chrisa Niedenthala i tekstów Wioletty Mikusek pn. "Listy do Syna" będzie można oglądać od 14 listopada do 6 grudnia 2008 r.

 

Pomysłodawcą wystawy jest Stowarzyszenie Rodzin i Opiekunów Osób z zespołem Downa Bardziej Kochani w Warszawie. Projekt został zrealizowany dzięki dotacji uzyskanej w ramach konkursu grantowego programu "Wspieramy mamy", ogłoszonego przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe AXA w 2007 roku. Stowarzyszenie Bardziej Kochani znalazło się wśród wyróżnionych z ponad setki organizacji, które stanęły do tego konkursu.


 

Program

 

Elbląg, 14-16 listopada 2008

 

14 listopada 2008 (piątek)

 

10.00 Spektakl "Niewidzialni"- Teatr K3 z Białegostoku, Duża Sala kina "Światowid"

12.00-13.30 Warsztaty teatralne - Svetlana Pakhomova ,Scena na Piętrze

13.00 Prezentacje muzyczno- taneczne;  Duża Sala Kina "Światowid" zespół "Szwagry" z Elbląga, zespół "Amadeo" z Bydgoszczy, zespół "Sweet Dance" z Wałcza, zespół "Sweet Best Boys" z Grajewa, zespół "Nietutejsi" z Elbląga

15.00 Spektakl "Maszyna"- Grupa Teatralna "Przebudzeni", Duża Sala Kina "Światowid"

17.00 Koncert zespołu "ĆaĆi Vorba", Duża Sala Kina "Światowid"

19.00 Wernisaż wystaw - hol główny CKiWM;  Wystawa "Listy do syna"

Fotografie Chris Niedenthal, teksty Wioletta Mikusek; Międzynarodowa wystawa malarstwa i rzeźby "Morskie Inspiracje", Galeria Nobilis

19.30 Koncert Zespołu "Carrantuohill", Duża Sala Kina "Światowid"

 

15 listopada 2008 (sobota)

 

10.00 Seminarium "Integracja sensoryczna na co dzień", Sala Kameralna 11.00 Spektakl "Małe Niebo", Divadlo z Pasaże -Słowacja, Duża Sala Kina "Światowid"

12.30 Studio Choreograficzne "Viktoria" z Ukrainy, Duża Sala Kina "Światowid"

13.00 Pantomima- Studio Teatralne "Dyvosad" z Ukrainy, Duża Sala Kina "Światowid"

13.50 Spektakl plastyczny "Przesłanie istnienia", Studio Improwizacji Ciała "Ravnovesie" z Rosji, Duża Sala Kina Światowid"

14.30 Spektakl "Jeden dzień z życia Everymana", Teatr "Na Kółkach" Kowalki, Duża Sala Kina "Światowid"

15.20 Spektakl "Miasto moje", Teatr Biuro Rzeczy Osobistych z Gdyni, Scena na Piętrze

 16.00 Spektakl "Sklepy cynamonowe", Łódzka Scena Pantomimy, Duża Sala Kina "Światowid"

16.00 Warsztat ceramiczny dla osób niedowidzących i niewidomych, Pracownia plastyczna

19.00 Czesko- polski spektakl słowno-muzyczny "Drzewo życia -Pronikani", Duża Sala Kina "Światowid"

 

16 listopada 2008 (niedziela)

 

9.00 Warsztaty historyczno-archeologiczne pt. "Oswajanie Ciemności", Muzeum Archeologiczno-Historyczne

10.00 Warsztaty artystyczne - ceramika, witraż, Pracownia plastyczna

10.15 Spektakl "Sorry Kane"- Grupa Teatralna "Deus ex Machina" z Elbląga, Scena na Piętrze

11.00 Seans filmowy z audiodeskrypcją, Duża Sala Kina "Światowid"

 

Kontakt:

Centrum Kultury i Współpracy Międzynarodowej Światowid

Pl. K. Jagiellończyka 1

82-300 Elbląg

tel. 055/ 611-20-65 fax. 055/ 611-20-60

http://www.swiatowid.elblag.pl

E-mail:Teresa Miłoszewska