oprogramowanie komputerowe arisco reklama: PRODUCENT OBUWIA PROFILAKTYCZNEGO WAŁĘSA & PALUCH s.c.

Domy Prawo O DPS, Kontakt

wstecz

(aut. Integracja Ty i Ja/dps.pl 22.09.2009)

 

 

12 września zakończył się w Koszalinie VI Europejski Festiwal Filmowy "Integracja Ty i Ja". Grand Prix zdobył francuski film "Jak po maśle" w reżyserii Jean-Paula Lilenfelda, w zabawny sposób pokazujący codzienność osób poruszających się na wózkach. W konkursie startowało łącznie 37 filmów…

 

Werdykt

 

Jury w składzie:

Michał Jóźwiak (reżyser filmowy) – przewodniczący

Marc-Ernest Fourneau (Francja, filozof, reżyser, aktor)

Bartosz Szpurek (dziennikarz)

Ryszard Szymanowski (artysta plastyk)

Bohdan Smoleń (satyryk)

 

po obejrzeniu filmów biorących udział w konkursie na film fabularny (6 filmów), dokumentalny (22 filmy) oraz amatorski (9 filmów) postanawia, co następuje:

 

Grand Prix "Wielki Motyl 2009" za najlepszy film festiwalu przyznaje filmowi "Jak po maśle" (Comme sur des roulettes), Francja, w reżyserii Jean-Paula Lilenfelda za oryginalne i żartobliwe ukazanie codzienności osób poruszających się na wózkach. W tym filmie wózek nie tworzy barier, ale zwyczajnie zbliża ludzi.

 

"Motyl 2009" za najlepszy film fabularny przyznaje filmowi "Rumba"(Rumba), Belgia/Francja, w reżyserii Dominique Abel, Fiony Gordon oraz Bruno Romy za dystans i  taktowne poczucie humoru w pokazywaniu pokonywania przeciwności losu.

 

"Motyl 2009" za najlepszy film dokumentalny przyznaje filmowi "Ślepy los" (Blindsight), Wielka Brytania, w reżyserii Lucy Walker za łamanie stereotypów w postrzeganiu osób niewidomych, łamanie barier między niewidomymi i widzącym oraz za łączenie kultur Wschodu i Zachodu.

"Motyl 2009" za najlepszy film amatorski przyznaje filmowi "Co to jest?", Polska, w reżyserii Stowarzyszenia na Górze za kreatywność, cierpliwość i trud włożony w realizację animacji.

II miejsce w tej kategorii oraz wyróżnienie Jury otrzymuje teledysk "Gorąca linia między nami", reż. Jacek Barzycki, za wartości estetyczne i filmową ilustrację materiału muzycznego.

III miejsce otrzymał tryptyk " Strach. Próba. Komunikacja.", reż. Sylwia Kargol, za odwagę w poszukiwaniu nowych form wyrażania emocji

Ponadto Jury postanawia przyznać:

Nagrodę Specjalną dla bohaterki filmu "Skarby Ani K." za osobowość, która poruszyła serca wszystkich.

 

Wyróżnienie dla filmu "Skarby Ani K.", Polska, w reżyserii Małgorzaty Gryniewicz za poruszający, ciepły obraz kobiety o ogromnej sile wewnętrznej i miłości do świata, mimo wszystko.

Twórcom gratulujemy nagród i dobrych pomysłów a bohaterom konsekwencji w przełamywaniu wszelkich barier. Mamy nadzieję, że dzięki temu festiwalowi ludzie przestaną uciekać od ludzi na wózkach czy chodzących z białą laską, i zrozumieją, że często niepełnosprawny nie oczekuje pomocy, ale że sam może nam pomóc np. stać się bardziej życzliwymi i wrażliwymi.