oprogramowanie komputerowe arisco reklama: PRODUCENT OBUWIA PROFILAKTYCZNEGO WAŁĘSA & PALUCH s.c.

Domy Prawo O DPS, Kontakt

wstecz

Kilkuset podopiecznych domów opieki społecznej i innych placówek socjalnych z całego regionu bawiło się w Myślęcinku (koło Bydgoszczy) na plenerze malarskim połączonym z różnorodnymi konkursami.

Czesława Mikołajczak, 82-letnia mieszkanka Domu Opieki Społecznej "Promień życia", niecierpliwie czekała na wczorajszą imprezę. Kiedy ponad pięć lat temu wprowadziła się do placówki przy ul. Łomżyńskiej 54, odkryła, że ma talent plastyczny. Prawie codziennie przychodzi do istniejącej tam pracowni i spędza dzień na malowaniu i rysowaniu.

- Pracowałam w fabryce Herbapolu, prowadziłam dom, wychowałam czwórkę synów i nie miałam czasu na takie rzeczy - opowiada emerytka. - Teraz robię to, co lubię: maluję, piekę ciasta dla innych mieszkańców domu i pomagam w naszej kuchni. Rysunki rozdaję odwiedzającym mnie krewnym.

Na plenerze zrobiła wyklejankę przedstawiającą sielankowy pejzaż. Przy rozstawionych na polanie stolikach pracowali podopieczni środowiskowych domów samopomocy, uczestników warsztatów terapii zajęciowej i Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Przyjechali przedstawiciele 30 placówek z całego województwa.

- To sposób na integrację osób starszych, chorych i w trudnej sytuacji - mówi jedna z organizatorek imprezy Ewa Zaderecka. - Ten jeden dzień spędzają w dużym gronie, bawiąc się i poznając podobnych do siebie ludzi.

Tegoroczny plener odbył się pod hasłem "Żyjmy zdrowo i w zgodzie z naturą". Do udziału w nim zaproszono więc lekarzy z kliniki geriatrii szpitala im. Jurasza, którzy pod gołym niebem udzielali porad zdrowotnych.