oprogramowanie komputerowe arisco reklama: PRODUCENT OBUWIA PROFILAKTYCZNEGO WAŁĘSA & PALUCH s.c.

Domy Prawo O DPS, Kontakt

wstecz

Nigdzie chyba w Polsce nie znajdziemy takich zabawek i pomocy dydaktycznych, jakie powstają w jedynym w kraju Ośrodku Wzornictwa dla Dzieci Niepełnosprawnych w Hajnówce. To przy okazji artystyczne dzieła. Już jutro oglądać je można na specjalnej wystawie

W środę w hajnowskim Ośrodku (ul. Parkowa 10) o godz. 15 otwarta zostanie wystawa "Hajnówka 2004 - wzornictwo na rzecz osób niepełnosprawnych". To pokłosie 29. już ogólnopolskiego pleneru meblarskiego, organizowanego przez placówkę. Idea jest szczytna, bowiem hajnowskie wzornictwo ułatwia życie niepełnosprawnym dzieciom (m.in. niewidzącym, niesprawnym ruchowo). Specjalnie zaprojektowane drewniane meble służą im do nauki i rehabilitacji, są wygodne i bezpieczne, ułatwiają orientację przestrzenną, rozwijają percepcję i wyobraźnię.

Co można oglądać na hajnowskich wystawach? Stoliki, szatnie, warcaby, zestawy do nauki. Sprzęty użytkowe, właściwe dla dzieci orientujących się na dotyk. Zestawy do organizacji przestrzeni do malowania lub nauki. Zestawy przedmiotów do zabaw ruchowych. Pojazdy - chodziki do zabawy lub ćwiczeń nóg i stóp, i wiele innych.

Istniejący od 1993 roku hajnowski ośrodek to jedyna w kraju profesjonalna placówka zajmująca się wytwarzaniem sprzętu rehabilitacyjnego dla dzieci. Kieruje nim artysta plastyk Janina Jezierska, której specjalnością jest projektowanie tego typu obiektów. Ośrodek posiada modelarnię, wzorcownię, pracownie dla projektantów i bazę pobytową dla dzieci.