oprogramowanie komputerowe arisco reklama: PRODUCENT OBUWIA PROFILAKTYCZNEGO WAŁĘSA & PALUCH s.c.

Domy Prawo O DPS, Kontakt

wstecz

II Przegląd Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych Archidiecezji Gnieźnieńskiej był m.in. okazją do wymiany doświadczeń 15. placówek, które gościły w murach liceum.

Jednym z celów imprezy jest pokazanie, że osoby niepełnosprawne mają w sobie bardzo duży potencjał. Trzeba go tylko odkryć i ukierunkować - tłumaczy ks. Jacek Dziel, dyrektor Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej, organizator przeglądu. W holu I LO prace swych podopiecznych zaprezentowało aż 15. placówek szkolno-wychowawczych.

Pomóc odnaleźć to coś

- Takie prezentacje są potrzebne. Ludzie z zewnątrz mogą zobaczyć co potrafią niepełnosprawni - twierdzą siostry Dominikanki, Rafała i Dariana. - Naszym zadaniem jest pomóc im odnaleźć w sobie to coś. Każdy ma jakiś talent. Jedni haftują, inni wyszywają czy malują - przekonują siostry, które prowadzą Dom Pomocy Społecznej w Mielżynie i Broniszewicach. Podobnego zdania są panie Aleksandra Jędrys i Elżbieta Łaniecka, nauczycielki z Zespołu Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka w Gnieźnie. - Kształcimy blisko stu uczniów. Do każdego trzeba podejść indywidualnie, pomóc mu znaleźć coś czym będzie mógł się pasjonować. Wiele z tych pasji możemy dziś pokazać - mówią.

Scena pełna uśmiechu

Podczas, gdy w holu można było obejrzeć barwne prezentacje gości, na scenie w auli trwał program artystyczny. Dwudziestominutowe występy pełne były uśmiechu i radości młodych ludzi. - Dziś zaprezentuje się kilkanaście zespołów wokalnych i grup teatralnych. Prowadzimy też loterię, z której dochód pozwoli zakupić komputer. Będzie on dostępny dla niepełnosprawnych w Ośrodku Miłosiernego Samarytanina w Gnieźnie - opowiada Bartek Witowski z Caritas AG.

Na finał "Pomocna dłoń"

Przegląd był również okazją do uczczenia 15. rocznicy odrodzenia Caritas AG i wręczenia ogólnodiecezjanych nagród "Pomocna dłoń". - W kategorii sponsoring kapituła uhonorowała Przedsiębiorstwo "Metax". Piekarnio-cukiernia Przemysława Roszaka codziennie dostarcza niesprzedany chleb, który rozdajemy potrzebującym w ramach akcji "Chleba naszego powszedniego". Stefania Eldemar, Polka mieszkająca od ponad 20 lat w Szwecji, została nagrodzona w kategorii współpraca. - Dzięki Jej pomocy dziś oficjalnie otwieramy wypożyczalnie sprzętu rehabilitacyjnego, pomaga nam też organizować wyjazdy studyjne do Skandynawii. Jesteśmy pani Stefanii bardzo wdzięczni za wszystko co dla nas robi. "Pomocną dłoń" w kategorii świadectwo przyznaliśmy nauczycielce i wolontariuszce Marii Malińskiej z Chodzieży - mówił ksiądz Dziel. Nagrody wręczał podczas uroczystej gali ks. arcybiskup Henryk Muszyński, Metropolita Gnieźnieński.

Wystawcy

Warsztaty Terapii Zajęciowej we Wrześni, WTZ Zagórowo, Dom Pomocy Społecznej w Mielżynie, DPS w Broniszewicach, DPS w Łopiennie, Koło Pomocy Dzieciom o Niepełnej Sprawności Ruchowej, Dom Dziecka Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej w Kołdrąbiu, DPS w Gnieźnie, WTZ Caritas AG w Kłecku, Grupa Sprawni Inaczej przy Parafii św. Wawrzyńca, Integracyjne Centrum Aktywności Caritas AG Inowrocław, WTZ Gniezno, Ośrodek Miłosiernego Samarytanina Caritas AG, Dom Matki i Dziecka Gniezno, Zakład Poprawczy w Kcyni.