oprogramowanie komputerowe arisco reklama: PRODUCENT OBUWIA PROFILAKTYCZNEGO WAŁĘSA & PALUCH s.c.

Domy Prawo O DPS, Kontakt

wstecz

Centralne Muzeum Morskie otworzyło właśnie jedyną w swoim rodzaju wystawę czasową. W muzealnej sali swoje prace wystawiają niepełnosprawni podopieczni fundacji Sprawni Inaczej. To początek zmian w kierunku ułatwienia niepełnosprawnym dostępu do zbiorów

Wystawa "Nie tylko morze", na której zobaczyć można ceramikę autorstwa niepełnosprawnych podopiecznych fundacji Sprawni Inaczej oraz zdjęcia z wyjazdów i imprez przez fundację organizowanych, zajęła salę ekspozycji czasowych w Centralnym Muzeum Morskim w Gdańsku. Włączono ją w normalną muzealną "trasę", prace niepełnosprawnych artystów obejrzy więc każdy zwiedzający, który do 15 grudnia pojawi się na Ołowiance.

- Goście wernisażu dziwili się, że to tak profesjonalna wystawa - mówi Krystyna Stubińska, komisarz wystawy, kierownik działu edukacji CMM. - Dobre prace w odpowiedniej oprawie wyglądają lepiej. A dla ich autorów to nobilitacja, że można je zobaczyć w muzeum. Chcemy zrobić cykl wystaw artystów niepełnosprawnych. Czekamy na propozycje.

- To wyjątkowe w Gdańsku, że tym razem to nie my musieliśmy szukać miejsca na wystawę - mówi Justyna Rogińska, prezes fundacji Sprawni Inaczej. - To miejsce znalazło nas. I to jeszcze takie świetne.

Wystawa jest częścią działań muzeum w kierunku otwarcia na niepełnosprawnych zwiedzających. Już teraz zorganizowane grupy osób niewidomych mogą zwiedzać część ekspozycji, dotykając np. zabytkowych armat, łodzi czy eksponatów ze słynnego Miedziowca. Niedługo stara towarowa winda zamieni się w samoobsługową.

- Reszta pomysłów to na razie pobożne życzenia - mówi Krystyna Stubińska. - Mimo to jesteśmy otwarci i gotowi przyjąć każdą grupę niepełnosprawnych zwiedzających.