oprogramowanie komputerowe arisco reklama: PRODUCENT OBUWIA PROFILAKTYCZNEGO WAŁĘSA & PALUCH s.c.

Domy Prawo O DPS, Kontakt

wstecz

Krzysztof Zawistowski, podopieczny warsztatów terapii zajęciowej prowadzonych przy ul. Traktorowej w Olsztynie, lubi malować obrazy o tematyce religijnej. Robi to tak dobrze, że wygrał III Ogólnopolski Konkurs Plastyczny

Krzysiek zwyciężył w kategorii malarstwo za pracę "Moje Sacrum". Na obrazie jest kościół. Namalował go farbami akrylowymi na jedwabiu.

Młody artysta ma 29 lat. Do pracowni plastycznej zaczął uczęszczać 10 lat temu, zaraz po ukończeniu szkoły specjalnej. Malowanie miał we krwi. Zdolności plastyczne odziedziczył po ojcu, który też jest plastykiem. - Mieli wspólną wystawę w warszawskim Centrum Kultury Chrześcijańskiej - mówi Halina Sokołowska, kierownik warsztatów.

Najczęściej maluje obrazy religijne, głównie architekturę kościelną - to jego ulubiona tematyka. W pracy używa farb akrylowych - tą techniką namalował zwycięską pracę. Tworzy również na drewnie, w tym ikony.

Krzysztof w poniedziałek rano wyjechał do Krakowa. W tamtejszym Międzynarodowym Centrum Kultury odbierze we wtorek nagrodę za zwycięstwo w konkursie i weźmie udział w wernisażu nagrodzonych prac. - Ogromnie cieszę się ze zwycięstwa. To znaczy, że ktoś docenił moje wysiłki - mówi laureat. - Jestem dumny, że mogę reprezentować olsztyńskie warsztaty terapii w ogólnopolskim konkursie.

Organizatorem Konkursu był Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. - Twórczość osób niepełnosprawnych dowodzi, że sztuka pełni bardzo ważną funkcję w ich życiu - mówi Agata Kabat, rzecznik PRFOR. - Dzięki niej osoby tworzące nabierają wiary w siebie, otwierają się na świat, zaczynają "mówić" językiem sztuki o tym, co dla nich najważniejsze, czego oczekują, jak postrzegają otaczających ich ludzi. Ich dzieła niejednokrotnie ułatwiają nam - odbiorcom zrozumienie ich sposobu widzenia.

Jako zwycięzca dostanie pamiątkowy dyplom i profesjonalny zestaw przyborów artystycznych. Nagrodę dostaną też olsztyńskie warsztaty: 5 tys. zł.

Poza malarstwem jury oceniało grafiki i rysunki, tkaniny, ceramikę i rzeźbę. Wśród nagrodzonych znaleźli się także inni olsztyniacy. Wyróżnienie w kategorii tkanin zdobyli Adam Wiśniewski i Marcin Walczak, zaś trzecią nagrodę z ceramiki otrzymają Piotr Kant i Marek Dudarewicz.

Wystawa prac w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie przy Rynku Głównym 25 będzie czynna codziennie od 10 do 22 listopada, w godzinach 10-18