oprogramowanie komputerowe arisco reklama: PRODUCENT OBUWIA PROFILAKTYCZNEGO WAŁĘSA & PALUCH s.c.

Domy Prawo O DPS, Kontakt

wstecz

Z kalendarium Domu

Mijający sezon zimowy obfitował w wiele różnych aktywności Mieszkańców naszego Domu. W ramach działań integracyjnych Mieszkańcy naszego domu wystąpili w Przedszkolu nr. 32 w Tarnowie przy ul. Długiej. Przedstawienie nosiło tytuł "W babcinej izbie". Treść stanowiły zwyczaje adwentowe i bożonarodzeniowe. Pomysł wydał nam bardzo trafiony. W dzisiejszej dobie zdeprecjonowała się idea samych Świąt, tak zakorzenionych w naszej kulturze i tradycji. Uznaliśmy, że warto na zasadzie przekazu międzypokoleniowego przygotować opowieść "jak to drzewiej" bywało, bez sztucznej choinki a z prawdziwą, z wiszącymi na niej pachnącymi kusząco piernikami i ręcznie robionymi ozdóbkami. Nasi aktorzy - przedszkolne wnuki i wnuczki wsłuchiwali się w opowieści starszych aktorów � babci, dziadzia i właśnie przybyłych na święta cioć o adwencie, mszy roratniej. Dowiedzieli się o kalendarzu św. Łucji, o przysłowiach barbórkowych. Z zapartym tchem słuchali, jak dawniej chodzili kolędnicy z turoniem i jakaż to radość była.

Kliknij, by powiększyć!To spotkanie dwóch pokoleń w tak szczególnych okolicznościach spełniło jeszcze inną rolę niż samo poznanie tradycji � choć znajomość zwyczajów jest bardzo ważna. Wspólny występ Mieszkańców naszego Domu z "przyszywanymi� wnukami, pozwolił im spełnić swoje role społeczne, wynikające z natury. Niektórzy Mieszkańcy nie mają swoich wnuków, inni nie kontaktują się ze sobą. Takie wspólne występy były zatem dla wielu z nich ogromnym przeżyciem emocjonalnym. Poczuli się dowartościowani, ważni i potrzebni dla młodego pokolenia. Również przedszkolacy mogli poznać społeczność Domu, który podobnie jak dla nich przedszkole, spełnia rolę zastępczego domu.

Kliknij, by powiększyć!Nasz wspólny z wychowawczyniami Przedszkola pomysł wydał nam się tak ważny, a efekt ciężkiej pracy, niekończących się prób tak zaskakująco dobry, że postanowiliśmy pokazać je szerszemu gremium. Wystąpiliśmy z naszym przedstawieniem w Tuchowie na XI Przeglądzie Zespołów Kolędniczych. Występ bardzo się podobał zgromadzonej w tuchowskim Domu Kultury widowni.

Ale nasz "apetyt" na występowanie nadal był nie zaspokojony. Zaproponowaliśmy organizatorom spotkań "Na skrzydłach po drabinie" swój występ. Pomysł został przyjęty z zainteresowaniem i tak oto w ramach XXII spotkań "Na Skrzydłach po drabinie� wystąpiliśmy z naszą opowieścią w foyer tarnowskiego teatru. Gromkie i długo trwające brawa były dla nas zapłatą za trud włożony w przygotowanie występu, a dostrzeżenie jak ważne jest życie z sobą, a nie obok siebie różnych pokoleń w pełni nas usatysfakcjonowało.

Kliknij, by powiększyć!Bo moi mili, nie da się żyć bez przeszłości, bez tradycji, ale również gdy naszą przeszłość okryje kurz , nikt tak jak młodość nie pomoże przywrócić jej blasku. Potrzebna jest tylko odrobina dobrych chęci, wyrozumiałości i wzajemnego szacunku dla wieku, zarówno spokoju starości jak i entuzjazmu młodości.

Renata Michalik
Kierownik Działu Pracy Socjalnej, Terapii i Rehabilitacji
w DPS, Tarnów ul. Szpitalna 53

Pełny serwis zdjęć na naszej stronie internetowej: www.dps.okay.pl