oprogramowanie komputerowe arisco reklama: PRODUCENT OBUWIA PROFILAKTYCZNEGO WAŁĘSA & PALUCH s.c.

Domy Prawo O DPS, Kontakt

wstecz

Terapia przez sztukę, czyli Przegląd Małych Form Teatralnych

W sali klubu Politechnik zaroiło się w środę od małych aktorów i piosenkarzy. Przejęci wychodzili na scenę. Byli to uczniowie szkół specjalnych, ośrodków szkolno-wychowawczych dla młodzieży niepełnosprawnej, stowarzyszeń, warsztatów integracyjnych z regionu częstochowskiego.

Nie bez powodu organizatorzy II Częstochowskiego Przeglądu Małych Form Teatralnych nadali imprezie tytuł "Terapia przez sztukę". Z artystycznymi prezentacjami przyjechały bowiem dzieciaki ze szkół specjalnych, ośrodków szkolno-wychowawczych, warsztatów integracyjnych. Programy wszystkich 19 grup nie pozostawiały złudzeń, że twórców kosztowały mnóstwo pracy - znacznie więcej niż zdrowych rówieśników.

- Tak się bałam, czy wszystko wypali - przyznała Jolanta Koszek, dyrektorka Zespołu Szkół Zawodowych z ul. Krótkiej. Ta szkoła już po raz kolejny zorganizowała przegląd. - W przeddzień imprezy skończyliśmy pracę po 22, bo trzeba było jeszcze ozdobić salę kwiatami z bibuły, rozstawić i przybrać stoły. Wiadomo, że dzieci same wszystkiego nie dopilnują.

Gospodarze wystąpili z przedstawieniem "Rajskie jabłuszko" zespołu Krótki Teatrzyk. - Działa w naszej szkole już kilka lat, nazwa wzięła się oczywiście od ulicy, przy której mieści się szkoła - mówi Barbara Ginter, wychowawczyni i opiekunka grupy.

Dzieci, podniecone występem, nie miały czasu rozmawiać z dziennikarzami. - Bardzo lubię śpiewać, mówić wiersze, jestem szczęśliwa, że przyjechałam do Częstochowy - rzuciła tylko tuż przed odsłonięciem kurtyny Ania z zespołu Tańczące Buciki, działającego w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Lublińcu.

- Denerwujemy się przed występem - wyznały Ania, Marta i Kasia z myszkowskiego Gimnazjum nr 3. - Tańczymy z szarfami do piosenki Lady Pank "Warszawa" i "To co dobre" Kasi Kowalskiej - pochwaliły się.

Ponieważ nie mogły się doczekać na swoją kolej, postanowiły dać występ specjalnie dla dziennikarzy i zaśpiewały piosenkę Kowalskiej. - Jesteśmy jej fankami - orzekły zgodnie.

Dla Gazety

Jolanta Koszek, organizatorka przeglądu: - Dzieci z niepełnosprawnością intelektualną mają swoją wrażliwość, która w sztuce znajduje doskonałe spełnienie. Przez takie prezentacje maluchy i starsi nabierają pewności siebie, rozwijają kreatywność, budują poczucie własnej wartości, uczą się życia w zespole. Łatwiej potem nawiązać z nimi kontakt podczas codziennych zajęć. I dla nich, i dla nas - wychowawców - przygotowania, a potem sam występ mają olbrzymie znaczenie terapeutyczne.