oprogramowanie komputerowe arisco reklama: PRODUCENT OBUWIA PROFILAKTYCZNEGO WAŁĘSA & PALUCH s.c.

Domy Prawo O DPS, Kontakt

wstecz

(aut. aa - Gazeta Wyborcza 18.12.2006; dps.pl 23.12.2006)

 

Wyjątkową wystawę zorganizowała Fundacja "Praca dla Niewidomych". W Galerii BISE pokazuje prace ludzi niepełnosprawnych z Rolniczego Zakładu Aktywności Zawodowej w Stanisławowie pod Drobinem. Podobnie jak wystawa, wyjątkowy jest i sam zakład. Z informacji prasowej: "Jest jedynym w Polsce, jaki zatrudnia osoby pozbawione pełnego światła oczu".

Na bazie typowego gospodarstwa rolnego fundacja utworzyła go w 2001 r. - Dysponuje 25 ha, gruntami ornymi, są sad owocowy, plantacje malin, porzeczki, agrestu, borówki amerykańskiej, tunele foliowe, pasieka oraz zwierzęta gospodarskie - wylicza Teresa Olędzka, dyrektor fundacji. Dodaje, że obecnie pracuje tam 40 osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności, które codziennie są dowożone z pobliskich miejscowości.

- Naszym najważniejszym celem jest przysposobienie ich do samodzielnego życia, nauka zawodu rolnika, rehabilitacja, przeciwdziałanie wykluczeniu w swoich środowiskach - tłumaczą w fundacji. - Praca i wspólne przebywanie dają im wiarę w swoje możliwości, ci ludzie czują się wreszcie potrzebni. Poza typową pracą na roli podbierają miód, wytwarzają różnego rodzaju przetwory, dżemy. Dostają za to wynagrodzenie.

Od pięciu lat zakład prowadzi akcję dożywiania dzieci z wiejskich szkół. Z uprawianych przez siebie warzyw, owoców pracownicy gotują ok. 400 porcji zup dziennie. Chętnie pomagają przy organizacji różnych gminnych uroczystości, np. dożynek, podczas których wystawiają swoje stoiska. - Wszyscy w Drobinie znamy już grochówkę ze Stanisławowa - mówi wójt Sławomir Wiśniewski.

A co poza sezonem? Podopieczni zakładu zajmują się rękodziełem. Tworzą różne wyroby z drewna, serwety, hafty, prace ze sznurka, kartki i stroiki świąteczne. Od jesieni wykonują je w nowym budynku, który mógł zostać postawiony dzięki pieniądzom (ponad 200 tys. zł) z Komitetu Pomocy Niewidomym w Polsce z siedzibą w Nowym Jorku. Pracownia rękodzieła została tam otwarta na początku listopada.

- Na razie jest jedna kondygnacja o powierzchni 170 m kw., ale myślimy o dobudowie drugiej - informuje Teresa Olędzka. - Na miejsce dla siebie zasługują nasze złote rączki: ślusarze, tokarze, stolarze. Ci ostatni niedawno wykonali np. wieszaki dla zakładu w Laskach.

Właśnie powstałe w pracowni rękodzieła prace i fotografie dokumentujące budowę nowego budynku można oglądać od czwartkowego wernisażu (połączonego z kiermaszem) w Galerii BISE przy ul. Dubois 5a w Warszawie. Została założona przez Bank Inicjatyw Społeczno Ekonomicznych, od 1998 r. prezentuje dorobek artystyczny podopiecznych różnych fundacji i stowarzyszeń oraz współpracujących z nimi osób. Do tej pory zostało tam zorganizowanych ok. 40 wystaw.

Prace prezentowane w Galerii można po zakończeniu każdej z wystaw kupić, dofinansowując działalność Fundacji i jej podopiecznych.

Wystawa będzie czynna do końca stycznia, można ją oglądać od poniedziałku do piątku w godz. 8.30-17