oprogramowanie komputerowe arisco reklama: PRODUCENT OBUWIA PROFILAKTYCZNEGO WAŁĘSA & PALUCH s.c.

Domy Prawo O DPS, Kontakt

wstecz

(aut. gm, PAP /Gazeta Wyborcza 7.09.2007; dps.pl 13.09.2007)

 

Prace finalistów i laureatów konkursu plastycznego "Świat Nikiforów" można obejrzeć na wystawie artystów niepełnosprawnych w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Konkurs "Świat Nikiforów" jest elementem programu społecznego Nikifory, realizowanego przez Fundację Wspólna Droga, będącego wyrazem sprzeciwu wobec marginalizacji ludzi ubogich, chorych i niepełnosprawnych. Celem konkursu "Świat Nikiforów" jest promowanie arteterapii (terapii przez sztukę) - formy rehabilitacji i uczestnictwa osób niepełnosprawnych w życiu społecznym i kulturalnym, rozwijanie ich zdolności i umiejętności. Ambasadorami konkursu i całej kampanii są Joanna Kos-Krauze oraz Krzysztof Krauze, twórcy filmu "Mój Nikifor". Na konkurs nadesłano 250 prac, ocenionych przez jury pod przewodnictwem prof. Tadeusza Ksawerego Piwockiego - rektora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Laureaci konkursu to 10. uczestników warsztatów terapii zajęciowej, z całej Polski: Piotr Chodacki z Bytomia, Adam Hoppe z Bytowa, Piotr Maciąg z Sułowa, Mariusz Majcher z Brzeska, Agata Oczkowska z Dąbrowy Górniczej, Michał Pomianek ze Zgłobnia, Krzysztof Płocki z Tczewa, Arkadiusz Płusa z Rąbienia, Paweł Steinbach z Dobroszyc i Krzysztof Zawistowski z Olsztyna. Nagrodą dla nich będą warsztaty plastyczne, prowadzone przez specjalistów z Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej, w domu plenerowym warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Oprócz wystawy, w listopadzie i grudniu zaplanowano internetową aukcję charytatywną prac nadesłanych na konkurs. Dochód z aukcji zostanie przeznaczony na realizację projektów edukacyjnych dla dzieci wychowujących się na ulicy.

Fundacja Wspólna Droga ogłosiła też konkurs dla słuchaczy Warszawskiej Szkoły Reklamy, którzy na podstawie prac plastycznych nadesłanych na konkurs Świat Nikiforów stworzyli projekty kartek pocztowych. Na świątecznych i noworocznych kartkach znajdą się prace 12. niepełnosprawnych artystów.