oprogramowanie komputerowe arisco reklama: PRODUCENT OBUWIA PROFILAKTYCZNEGO WAŁĘSA & PALUCH s.c.

Domy Prawo O DPS, Kontakt

wstecz

(aut. aw - Gazeta Wyborcza 1.10.2007; dps.pl 3.10.2007)

 

Pieniądze dało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Twórców wyznaczyły warsztaty terapii zajęciowej, środowiskowe domy samopomocy, DPS. Galerię otworzył Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

Muza to tzw. galeria artystyczno-terapeutyczna. Prezentuje obrazy, rzeźby, haft, koronki, przedmioty z papieroplastyki, ceramikę. Działa od piątku. Powstała w ramach projektu "Sztuka w duszy - dusza w sztuce". - Napisaliśmy go na konkurs Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Dostaliśmy 52 tys. zł - opowiada autorka projektu Dorota Jędra, kierownik środowiskowego domu samopomocy. Pieniędzy wystarczyło na wynajem lokalu w prywatnym budynku (ponad 100 m kw. w Domu Lachmana przy pl. Obrońców Warszawy), zakup mebli, wyposażenie, zatrudnienie pracownika.

- Długo szukaliśmy siedziby, ta wydała nam się najlepsza. Na razie będziemy tu do grudnia, choć liczyliśmy, że będzie to wieloletni projekt - przyznaje dyrektor MOPS-u Mariusz Krzyżaniak.

- Chcemy promować twórczość osób chorych psychicznie i niepełnosprawnych intelektualnie. Walczyć z dyskryminacją. Będziemy organizować wieczory muzyczne, poetyckie, spotkania świąteczne, grupę wsparcia - wymienia Dorota Jędra.

Prace pochodzą z kilku instytucji, m.in. DPS-u Przyjaznych Serc, warsztatów terapii zajęciowych, środowiskowych domów samopomocy. Każda dała koło dziesięciu eksponatów. Nie można ich kupować, bo MOPS nie może prowadzić działalności gospodarczej. - Może w przyszłości porozumiemy się z jakimś stowarzyszeniem albo fundacją - planują założyciele Muzy.

Na razie o galerii wie niewiele osób. Nie ma też szyldu, więc na przechodniów liczyć nie można. - Ale planujemy całą kampanię reklamową - zapewnia kierownik środowiskowego domu samopomocy. Myśli o plakatach, ulotkach, ogłoszeniach w mediach. - Tyle było spraw organizacyjnych do załatwienia, że jeszcze nie ze wszystkim zdążyliśmy - dodaje.