oprogramowanie komputerowe arisco reklama: PRODUCENT OBUWIA PROFILAKTYCZNEGO WAŁĘSA & PALUCH s.c.

Domy Prawo O DPS, Kontakt

wstecz

(aut. Izabela Grodzicka - Gazeta Wyborcza 26.10.2007; dps.pl 29.10.2007)Trójka opolan zdobyła trzecie miejsce w ogólnopolskim konkursie plastycznym dla osób niepełnosprawnych. Ich rzeźbę pt. "Rodzina" wyłoniono z ponad dwóch tysięcy prac. W poprzedniej edycji konkursu dostali wyróżnienie. Tegoroczna praca była najlepsza w województwie i reprezentowała nasz region w kraju. Trzecie miejsce bardzo ich cieszy, ale już myślą o przyszłorocznej edycji, ponieważ chcą sięgnąć jeszcze wyżej.

Ewa Tuła, Agnieszka Fost i Piotr Chmielnicki uczęszczają na warsztaty terapii zajęciowej, które organizuje Fundacja "Dom Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym". Oprócz ceramiki uczestnicy warsztatów mają zajęcia m.in. z malarstwa, grafiki i rzeźby. Tegorocznej, piątej już edycji konkursu towarzyszyło hasło "Rodzina".

Jak podkreśla Joanna Lewandowska, która opiekuje się pracownią ceramiczną, mimo tego, że temat konkursu był narzucony, jej podopieczni doskonale sobie poradzili. - Konkurencja była bardzo duża, ale cieszymy się, że nasza rzeźba się podobała - mówi Lewandowska. Podkreśla, że w trakcie całego etapu powstawania rzeźby najbardziej uciążliwe dla jej podopiecznych było przygotowanie gliny.

Agnieszka na zajęcia uczęszcza od roku i już kilkakrotnie wystawiała swoje prace do konkursów. - Wcześniej nie miałam żadnego doświadczenia, tylko tyle, co na zajęciach w szkole - mówi Agnieszka. Zaznacza, że bardzo lubi malować, a ma taką możliwość tylko podczas warsztatów. Z zawodu jest cukiernikiem i na pytanie, które zajęcia bardziej jej się podobają, z uśmiechem przyznaje, że te na warsztatach.

Z kolei Piotr z zawodu jest krawcem, ale patrząc na jego prace, trudno w to uwierzyć. Także Ewa wcześniej nie uczestniczyła w takich zajęciach. Przygotowując konkursową pracę, spotykali się dwa razy w tygodniu po trzy godziny i pod czujnym okiem opiekunki tworzyli rzeźbę.

Izabela Gajdamowicz, kierowniczka Warsztatów Terapii Zajęciowej, przyznała, że nagroda sprawiła, że poczuli się dowartościowani. - Wręczenie nagrody odbyło się na Zamku Królewskim, otrzymali ją z rąk prezydentowej Marii Kaczyńskiej, co było dodatkowym przeżyciem - mówi Gajdamowicz. Za trzecie miejsce dostali 4 tys. zł i nagrody rzeczowe, głównie przybory malarskie, dzięki którym będą mogli rozwijać swoją pasję.