oprogramowanie komputerowe arisco reklama: PRODUCENT OBUWIA PROFILAKTYCZNEGO WAŁĘSA & PALUCH s.c.

Domy Prawo O DPS, Kontakt

wstecz

(aut. Hanna Szymkiewicz - TZMO/ dps.pl 19.09.2011)


 
W środę, 22 września, odbędą się w Toruniu bezpłatne warsztaty pt. „Wolontariat w opiece długoterminowej – jak to zrobić”. Poprowadzi je ks. Piotr Krakowiak z Fundacji Lubię Pomagać - koordynator ogólnopolskiego projektu rozwoju wolontariatu hospicyjnego "LUBIĘ POMAGAĆ" w którym wzięły udział hospicja i ośrodki medycyny paliatywnej z całej Polski. Teraz taką możliwość mają także placówki opieki długoterminowej.


W obliczu rosnącego zapotrzebowania na opiekę dla osób niesamodzielnych, w związku z postępującym starzeniem się społeczeństw europejskich, niezbędne jest szukanie skutecznych rozwiązań. Jednym z nich jest nawiązanie współpracy z wolontariuszami, którzy mogą okazać się nieocenionym wsparciem dla pracowników placówek opiekuńczych oraz dla ich podopiecznych.  W krajach Europy Zachodniej wolontariusze pomagają m.in. w prowadzeniu terapii zajęciowej, w pracach biurowych, organizacyjnych oraz poświęcają swój czas na rozmowę z podopiecznymi placówki. Korzyści z wolontariatu czerpią wszyscy w nim uczestniczący – zarówno podopieczni, jak i pracownicy oraz sami wolontariusze, którzy mogą oderwać się od codziennej rutyny i wzbogacić swoje życie o wiedzę czerpaną od osób bardziej doświadczonych życiowo, czyli od swoich podopiecznych, a także od innych wolontariuszy i pracowników placówki. Żeby jednak wolontariat spełniał swoją funkcję, musi zostać dobrze zaplanowany i koordynowany. Jak to zrobić – dowiedzą się wszyscy Uczestnicy wrześniowych warsztatów.


Warsztaty dla placówek opieki długoterminowej odbędą się 22 września, na Auli UMK, w godz. 13.30 – 14.30 w ramach Toruńskich Dni Opieki Długoterminowej i Ochrony Zdrowia.

Jak co roku, organizują je Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych SA.


Uczestnicy warsztatów dowiedzą się:
- jak dobrze rozpocząć wolontariat,
- w jakich konkretnie działaniach może on wesprzeć opiekę,
- jak pozyskać wolontariuszy
- jak przygotować i koordynować ich pracę.

 
Zostaną również przedstawione możliwości i uwarunkowania rozwiązań problemów społecznych związanych z przewlekłą chorobą i niepełnosprawnością. Więcej informacji nt. Toruńskich Dni Opieki Długoterminowej na stronie www.tdod.pl.