oprogramowanie komputerowe arisco reklama: PRODUCENT OBUWIA PROFILAKTYCZNEGO WAŁĘSA & PALUCH s.c.

Domy Prawo O DPS, Kontakt

wstecz

Chcesz pomagać niepełnosprawnym lub chorym? Znajomi lub sąsiedzi potrzebują wsparcia wolontariusza? Jeśli mieszkasz w Opolu lub jego okolicach - zadzwoń do Centrum Wolontariatu...

- Naszym celem jest stworzenie banku informacji na temat pomocy - mówi Tomasz Kosmala, absolwent Uniwersytetu Opolskiego, obecnie koordynator nowo powstałego centrum. - Chcemy ułatwić wolontariuszom nawiązanie kontaktu z osobami lub instytucjami, które oczekują od nich pomocy. Z doświadczenia wiem, że często jest tak, że wolontariusz chciałby pracować, ale nie wie, gdzie szukać podopiecznych i odwrotnie: potrzebujący wsparcia nie umieją go znaleźć. Teraz my będziemy pośrednikami.

Już zgłosiło się do pracy ponad 20 osób, jednak na dobre centrum ruszy w październiku, gdy do Opola zjadą studenci, oni bowiem będą stanowić trzon grupy wolontariackiej. - Jest tak przede wszystkim dlatego, że studenci to ludzie dorośli i mogą sami decydować o charakterze swojej pracy społecznej, podczas gdy wolontariusz, który nie ukończył 18. roku życia, musi mieć zgodę rodziców na swoją pracę - mówi Kosmala.

Oprócz koordynowania pracy wolontariuszy centrum zadba także o odpowiednie dla nich szkolenia oraz zweryfikuje ich.

Co to znaczy? - Praktyka pokazuje, że nie wszyscy chętni, którzy zgłaszają się do pracy na zasadzie wolontariatu, nadają się do niej - podkreśla Tomek. - Niektórzy mają naprawdę szczery zapał, ale równie jak szczery bywa on słomiany. Nie możemy sobie pozwolić na to, że ktoś podejmuje się na przykład opieki nad osobą starszą czy niepełnosprawnym dzieckiem, a po kilku tygodniach mówi, że jednak nie, że się do tego nie nadaje. Takich sytuacji trzeba za wszelką cenę unikać. Niektórzy w ogóle rezygnują, innym wystarczy podpowiedzieć, że może lepsza dla nich byłaby np. nie praca z chorymi dziećmi, ale ze zdrowymi w domu dziecka.

Opolskie Centrum Wolontariatu działa przy Opolskim Forum Organizacji Socjalnych, które zrzesza 19 organizacji niosących pomoc chorym i niepełnosprawnym. - Chcemy integrować ich działanie, wymieniać doświadczenia, a poprzez centrum wolontariatu koordynować pomoc - mówi radny Jan Ostrowski, wspierający centrum.

Pieniądze na jego działalność są ujęte w budżecie miasta.

Opolskie Centrum Wolontariatu mieści się przy ul. 1 Maja 21, tel. 454 35 87. Informacji można szukać w internecie pod adresem: http://www.opole@wolontariat.pl/, tam też znajduje się adres e-mailowy.