oprogramowanie komputerowe arisco reklama: PRODUCENT OBUWIA PROFILAKTYCZNEGO WAŁĘSA & PALUCH s.c.

Domy Prawo O DPS, Kontakt

wstecz

W lokalnej prasie i radiu, a później w internecie, znaleźć można parę materiałów na temat domów pomocy społecznej. Ich wspólną cechą jest brak pointy - pojawia się wiadomość o jakimś zdarzeniu, ale potem nie poznajemy jej finału. Prezentujemy tu kilka takich informacji. Jeżeli wiecie Państwo, jaki był finał konkretnej wiadomości, napiszcie do nas

(forum@dps.pl)

W Kurozwękach miał powstać DPS, należący wcześniej do sióstr miłosierdzia
Czas Powiśla (jm/ms) 20.12.2000

"Rada Powiatu w Staszowie (woj. świętokrzyskie) podczas ostatniej sesji dyskutowała nad przejęciem Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Kurozwękach i przekształceniem go od nowego roku w Dom Pomocy Społecznej.

Prośbę o przekazanie wspomnianego zakładu w ręce powiatu wystosował wojewoda świętokrzyski. Dotychczas należał on do sióstr miłosierdzia. Na posiedzeniu rady nie podjęto jednak żadnej wiążącej decyzji, ponieważ pismo w tej sprawie dotarło do starostwa dopiero w przeddzień sesji."

W Jarosławiu powstawał DPS fundowany przez Włochów
internet 06.10.2000 (Spokojna Starość)

Starsi i samotni mieszkańcy Jarosławia już niedługo zamieszkają w nowym Domu Spokojnej Starości. Powstanie on dzięki włoskiemu stowarzyszeniu TEAM.

Niedawno przedstawiciele fundacji gościli w Jarosławiu. Szukali terenu pod inwestycję i poznawali sprawność finansowania akcji charytatywnych. Zwiedzili także Dom Pomocy Społecznej w Wysocku. Goście z Włoch wybrali Jarosław, ponieważ z tym miastem związana jest jedna z pracownic TEAM-u.

W Krakowie DPS zaangażował się w akcję zbierania przeterminowanych leków
Radio Blue 23.10.2000

Przynieś przeterminowane leki - pod takim hasłem ruszyła w Krakowie pilotażowa zbiórka przeterminowanych lekarstw. Mieszkańcy Krakowa będą mogli, bez szkody dla środowiska, pozbyć się z apteczek domowych starych lekarstw. Czerwone pojemniki na stare pastylki, drażetki i maści wystawione będą od dziś, 23 października do 20 listopada, w 17 aptekach w mieście.

Na podobny pomysł wpadło kierownictwo Domu Pomocy Społecznej w Krakowie, z siedzibą przy ul. Krakowskiej 47. W każdy poniedziałek, środę i piątek można tam zostawić niepotrzebne lekarstwa, przydatne do podania chorym.

O sprawie tej informowano raz jeszcze...
Radio Blue 27.11.2000

Mieszkańcy Krakowa mają doskonałą okazję do porządków w domowej apteczce i to bez szkody dla środowiska. Przeterminowane leki mogą przynieść do jednej z 17 wytypowanych aptek w Krakowie. Znajdują się w nich czerwone pojemniki, do których można wrzucać pastylki, drażetki oraz maści. Akcja pod hasłem "Z domu do apteki przynieś przeterminowane leki" potrwa do 8 grudnia.

Lekarstwa, które nadają się jeszcze do podawania chorym, ale z różnych względów są już niepotrzebne, można oddać potrzebującym. Czekają na nie w każdy poniedziałek, środę i piątek w Domu Pomocy Społecznej przy Krakowskiej 47. Ta akcja jest prowadzona bezterminowo.

DPS w Ślesinie zbierał na siebie pieniądze za pomocą londyńskiego piętrusa
Radio Konin 24.10.2000 (ak/har)

Wernisaż obrazów artystów z pleneru ślesińskiego i koncert kwartetu "RAMPA" zakończą 27 października wielką akcję sprzedaży cegiełek na rzecz Domu Pomocy Społecznej w Ślesinie. Wystawę i jednocześnie inaugurację roku kulturalnego organizuje wydział kultury konińskiego starostwa, które było także organizatorem akcji sprzedaży cegiełek.

Ślesiński Dom Pomocy Społecznej można też wspomóc, kupując za złotówkę cegiełkę na przejazd tzw. piętrusem. Angielski autobus będzie jeździł konińskimi drogami 25 października.

W Czechowicach-Dziedzicach placówki opiekuńcze okradane były często
internet 28.11.2000

- Złodzieje nie są wybredni, ukradli nawet talerze z Domu Spokojnej Starości - mówi Jan Berger, burmistrz Czechowic-Dziedziec (woj. śląskie). Amatorzy cudzego mienia są niestety częstymi gośćmi placówek należących do tej gminy.

Władze miasta postanowiły to zmienić, montując w budynkach alarmy. W tym roku takie zabezpieczenia zainstalowane zostaną w Domu Dziecka i Domu Pomocy Społecznej. Miasto wyda na to 9 tys.

Dom pomocy w Mieni na Mazowszu zorganizował aukcję
internet 28.09.2000 (jl/map)

Podczas aukcji trudno pozostać obojętnym .Obrazy olejne, pastele, grafiki, rzeźby w drewnie i rękodzieła z darów leśnych (szyszkowe koszyki z bukietami zasuszonych kwiatów) oraz efektowne obrazy przestrzenne i rzeźby metaloplastyczne można było wylicytować na aukcji zorganizowanej w Domu Pomocy Społecznej w Mieni (woj. mazowieckie). Dodatkową atrakcją był kiermasz ręcznej dzianiny, na którym kupowano po atrakcyjnych cenach serwetki, narzuty, lalki, zdobne poduszki, sweterki, szale, chusty i inne ciuszki. Wszystkie te dzieła pensjonariusze wykonali własnoręcznie.

Aukcja wzbudziła wiele emocji. Niektóre dzieła uzyskały niespodziewanie wysokie ceny. Obrazy olejne i rzeźby w drewnie sprzedano po 250 zł.

W Sieradzu trwał konflikt
7 Dni 18.08.2000 (mf/har)

Zaostrza się spór między dyrekcją a grupą pracowników Domu Pomocy Społecznej w Sieradzu (woj. łódzkie). Powodem konfliktu jest brak podwyżek i premii dla tych wszystkich, którzy bezpośrednio obsługują pensjonariuszy.

Pracownicy tłumaczą: - Dodatki motywacyjne do comiesięcznych pensji mamy zredukowane. I nie dzieje się tak dlatego, że ktoś gorzej pracuje. Dyrektorka twierdzi, że te zabiegi finansowe są niezbędne, a zaoszczędzone na nas pieniądze przeznacza na funkcjonowanie placówki. Dyrektor Helena Płóciennik-Wasiak replikuje: - Prawdą jest, że pracownicy nie otrzymali planowanej podwyżki. Ale winę za to ponosi sieradzkie starostwo, które nie przekazało pieniędzy. Poza tym zwiększono o 15 liczbę miejsc w ośrodku. Mieliśmy dostać w związku z tym 230 tys. zł. Otrzymaliśmy 60 tys. zł. W starostwie wkrótce ma się odbyć kolejne spotkanie.

Wstrzymano budowę w Zochcinie
Czas Powiśla 2.08.2000

Wstrzymano prace przy budowie nowego Domu Pomocy Społecznej w Zochcinie (woj. świętokrzyskie). Na jego dokończenie potrzeba 1,7 mln zł. W domu miało zamieszkać 80 kobiet z przewlekłymi chorobami psychicznymi. Tak miało być przed reformą administracji. Teraz, kiedy podlegamy pod województwo świętokrzyskie, potrzeby są inne. W starostwie robione są różne przymiarki; niewykluczone, że pensjonariuszami domu zostaną osoby ze schorzeniami somatycznymi � powiedział Mieczysław Niewójt, dyrektor DPS.

W tym roku od wojewody świętokrzyskiego DPS w Zochcinie otrzymał na inwestycje 300 tys. złotych. Środki te wystarczyły na opłacenie niektórych wykonanych już robót budowlanych. W tegorocznym budżecie powiatu opatowskiego nie ma pieniędzy na dokończenie inwestycji. Prace wstrzymano i nie wiadomo, kiedy, i czy w ogóle będą wznowione. Gdyby Dom otrzymał 1,7 mln zł inwestycję można by zakończyć w ciągu najbliższych miesięcy.

Jedyny DPS w powiecie płońskim
Tygodnik Ciechanowski 7.12.2000 (kk/har)

W Karolinowie koło Nowego Miasta (woj. mazowieckie) powstanie Dom Opieki Społecznej. Samorząd powiatu płońskiego, liczącego prawie 100 tys. mieszkańców, nie posiada ani jednej tego typu placówki opiekuńczej dla osób przewlekle chorych i w podeszłych wieku. - Zwróciliśmy się do wójtów z zapytaniem, czy mają możliwość nieodpłatnego przekazania nam jakiejkolwiek nieruchomości, w której można by było zorganizować dom pomocy - poinformowała Małgorzata Biernacka, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Płońsku. - Działka w Karolinowie była jedną z 6 ofert. Pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych, Joanna Staręga-Piasek zadeklarowała pomoc w realizacji przedsięwzięcia. DPS Karolinowo będzie dysponował 40 miejscami dla pensjonariuszy.