oprogramowanie komputerowe arisco reklama: PRODUCENT OBUWIA PROFILAKTYCZNEGO WAŁĘSA & PALUCH s.c.

Domy Prawo O DPS, Kontakt

wstecz

Sto sześćdziesiąt tysięcy złotych zabraknie w tym roku na bieżące utrzymanie Domu Pomocy Społecznej w Parkoszu - wynika z kalkulacji kosztów. Ponieważ póki co nie widać szans na uzupełnienie tej kwoty ani z budżetu państwa ani z kasy samorządowej wszystko wskazuje na to, że trzeba będzie "naruszyć" pulę przeznaczoną na płace. Pieniądze będące obecnie w dyspozycji DPS wystarczą jedynie do końca sierpnia. Na kolejne miesiące tego roku pieniędzy na żywność, leki i opatrunki - nie ma.

Dyrekcja DPS pisze co prawda monity do wojewody i do starosty, ale po prawdzie chyba nie wierzy, że odniesie to jakikolwiek skutek. Dlatego już teraz pod uwagę brany jest wariant awaryjny: oszczędności na funduszu płac. Taką możliwość dają przyjęte wcześniej zasady wynagradzania pracowników, zgodnie z którymi premia ma charakter uznaniowy.

- Obcięcie wydatków na pensjonariuszy domu nie wchodzi w grę. Oni są u nas zawsze na pierwszym miejscu - podkreśla dyr. Beata Nosal dodając, że dotychczas udaje się wiązać koniec z końcem także dzięki olbrzymiej pomocy sponsorów dostarczających żywność. Ale wiele wskazuje na to, że wkrótce nawet ich pomoc może okazać się niewystarczająca.

Awaria pieca do ogrzewania wody spowodowała, że DPS czekają wkrótce nieplanowane wydatki.

- Sama naprawa kosztuje pięć tysięcy złotych - mówi główna księgowa Barbara Potoczek.

Na razie problem rozwiązano prowizorycznie podłączając sieć do centralnego ogrzewania i uruchamiając rezerwy oleju opałowego. Chociaż na dłuższą metę korzystać się z tego nie da, to póki co innego wyjścia nie widać. W rubryce "inwestycje" zapisano liczbę zero.

 

Co z pensją dyrektora ???

(Gazeta Tarnowska , aut: (GeP) 4.08.2001)

- Jesteśmy zbulwersowani wysokością płacy dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Parkoszu - oburzają się przedstawiciele jednego ze związków działających w bliźniaczej instytucji w Dębicy. Tutaj zarobki są znacznie niższe mimo, że pensjonariuszy jest zdecydowanie więcej.

O wynagrodzeniu dyrekcji DPS w Parkoszu związkowcy dowiedzieli się z "Gazety Tarnowskiej". Nie byliby tą informacją szczególnie zainteresowani, gdyby nie podana przez nas kwota. Uposażenie dyrektora to 2100 zł brutto pensji zasadniczej plus 1400 zł dodatku funkcyjnego i 8 procent dodatku stażowego.

- Może dla kogoś nie jest to wygórowana suma, ale dla nas - owszem. Zwłaszcza w porównaniu z tym, co dostaje nasz dyrektor - twierdzi działaczka związku. I dodaje, że kierownictwo DPS w Dębicy otrzymuje co miesiąc ledwie 70 procent sumy, która trafia do dyrekcji w Parkoszu. Ale dębicki starosta nie widzi w tym nic szczególnego.

Obecnie funkcję dyrektora DPS w Dębicy pełni dotychczasowy zastępca, a wicedyrektor zawsze zarabia mniej. - To jest co najmniej dziwne tłumaczenie, bo u nas jest grubo ponad dwustu pensjonariuszy, a tam prawie dwa razy mniej - argumentują związkowcy przypominając, że niższe niż w Parkoszu płace wcześniej dostawał także dyrektor.

I na razie tak już chyba pozostnie. Ewentualna zmiana warunków płacy w przypadku dyrekcji DPS w Dębicy może nastąpić dopiero po rozstrzygnięciu rozpisanego już konkursu na to stanowisko.