oprogramowanie komputerowe arisco reklama: PRODUCENT OBUWIA PROFILAKTYCZNEGO WAŁĘSA & PALUCH s.c.

Domy Prawo O DPS, Kontakt

wstecz

Żegnali Piotrka

Wczoraj w Bojanowie pochowano zamordowanego w ubiegłym tygodniu 8-letniego Piotrka.

Pogrążeni w żałobie mieszkańcy gminy pochowali wczoraj na cmentarzu parafialnym w Bojanowie zamordowanego w ubiegłym tygodniu 8-letniego Piotrka z Pakówki. Pełen kościół modlił się za spokój duszy chłopca. Proboszcz ks. kan. Jan Ratajczak wzywał, by nad tą tragedią zapadło milczenie.

O zamordowanie chłopca podejrzany jest 32-letni Tomasz M. niepełnosprawny mieszkaniec Domu Pomocy Społecznej w Pakówce.

Zebrani na pogrzebie ludzie zastanawiali się, dlaczego doszło do tragedii.

- To jest dramat rodziców Piotrka, ale i wszystkich mieszkańców DPS - mówiono.

Niektórzy domagali się większej kontroli nad mieszkańcami DPS. - Trzeba zrobić wszystko, by nie doszło do kolejnej tragedii.

- Nie można zamknąć osób niepełnosprawnych za kratami. To ma być ich dom, a nie więzienie - protestowała starsza kobieta.

Prof. Stanisław Kowalik z Akademii Bydgoskiej podczas konferencji w Pakówce stwierdził, że dla rehabilitacji niepełnosprawnych poprzez integrację ze środowiskiem nie ma alternatywy.

- W zamkniętych zakładach wzmaga się agresja, mnożą się dramaty i problemy, a nade wszystko osoby niepełnosprawne nie rozwijają się - podkreślił. Potrzebne jest wielkie zrozumienie ze strony bojanowian. Jeśli się odwrócą, zostaną udaremnione osiągnięcia DPS Pakówka w rehabilitacji osób niepełnosprawnych.

- Mieszkańcy miasta i okolicy zaakceptowali inność pensjonariuszy DPS. Wielu się z nimi zaprzyjaźniło. Odwiedzali się i pomagali sobie wzajemnie. Czy można to zaprzepaścić? - pytał Andrzej Eckert, radny powiatu rawickiego. STK