oprogramowanie komputerowe arisco reklama: PRODUCENT OBUWIA PROFILAKTYCZNEGO WAŁĘSA & PALUCH s.c.

Domy Prawo O DPS, Kontakt

wstecz

Częstochowska prokuratura sprawdzi, czy w Domu Dziennego Pobytu dla Osób Upośledzonych Umysłowo dochodziło do fizycznego i psychicznego znęcania się nad podopiecznymi...

O przypadkach znęcania się nad podopiecznymi placówki na ul. Focha poinformował prokuraturę częstochowski oddział Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Niektórym wychowawcom zarzuca się m.in. nieodpowiednie karanie i bicie podopiecznych.

- Sprawą zajęła się Prokuratura Rejonowa dla Miasta Częstochowy, która rozpoczęła już czynności sprawdzające - poinformował nas rzecznik prokuratury Romuald Basiński. - Uznaliśmy, że wiele informacji przekazanych w doniesieniu wymaga weryfikacji. Chodzi między innymi o uwiarygodnienie przekazanych nam kserokopii oświadczeń składanych przez osoby poszkodowane. W najbliższych dniach rozpoczną się przesłuchania w tej sprawie.

W końcu lutego powołana przez prezydenta miasta komisja rozpoczęła kompleksową kontrolę funkcjonowania Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Ma być też sprawdzana zasadność zarzutów wobec personelu placówki przy Focha.

Dzienny Dom Pobytu dla Osób z Upośledzeniem Umysłowym powołano dziesięć lat temu z inicjatywy wolontariuszy i rodziców. Podlega Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej. Wcześniej nie było skarg na placówkę.

Zobacz też: Sprawa częstochowskiego domu dziennego pobytu - umorzenie postępowania (aut. Violetta Gradek; Dziennik Zachodni 9.07.2003; DPS Forum 25.07.2003)