oprogramowanie komputerowe arisco reklama: PRODUCENT OBUWIA PROFILAKTYCZNEGO WAŁĘSA & PALUCH s.c.

Domy Prawo O DPS, Kontakt

wstecz

Łódzka prokuratura oskarżyła byłą dyrektor i pracownice Domu Opieki Społecznej w Wiśniowej Górze o wyłudzenie pieniędzy z kont depozytowych podopiecznych placówki � osób dotkniętych niedorozwojem umysłowym i chorobami psychicznymi.

� Pracownice na wyraźne polecenie pani dyrektor, wyłudzały z kont swoich podopiecznych znaczne kwoty pieniędzy � mówi Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi.

Śledztwo wszczęto po kontroli inspektorów z Wydziału Polityki Socjalnej Urzędu Wojewódzkiego. Na konto Domu Pomocy Społecznej wpływało co miesiąc 60�70 proc. przysługujących pensjonariuszom świadczeń emerytalnych, rentowych i socjalnych. Pieniądze wpływały na konta pensjonariuszy i mogły być wypłacane na ich wniosek lub ich prawnego opiekuna.

� Wypłaty potwierdzane były podpisem lub odciskiem palca chorej osoby � dodaje prokurator. � Następnie swoimi podpisami potwierdzali to również pracownicy placówki.

Zdaniem prokuratury dyrektor DPS Elżbieta K., poinformowała swoich pracowników, że w związku ze zgromadzeniem na kontach mieszkańców znacznych kwot, którymi chorzy nie są w stanie rozporządzać, trzeba pobierać z ich kont pieniądze i przeznaczać je na potrzeby ośrodka i pacjentów. W przeciwnym razie, gdyby nastąpił zgon pacjenta, pieniądze przejąłby Skarb Państwa.

Pani dyrektor poleciła więc pracownikom, by sporządzili wnioski o wypłatę większych kwot i uzyskanie od właścicieli kont (pensjonariuszy domu) podpisów lub odcisków palców. W sumie w ten sposób wyłudzono ponad 60 tys. zł.

W śledztwie nie znaleziono dokumentów informujących o przeznaczeniu wypłaconych pieniędzy. Oskarżone osoby nie przyznają się do zarzucanych im czynów. Elżbieta K. została zwolniona z placówki. Pozostali nadal pracują.