oprogramowanie komputerowe arisco reklama: PRODUCENT OBUWIA PROFILAKTYCZNEGO WAŁĘSA & PALUCH s.c.

Domy Prawo O DPS, Kontakt

wstecz

Po zatruciu w DPS-ie w Brwilnie

Sprawą zbiorowego zatrucia w Domu Pomocy Społecznej w Brwilnie zainteresowały się policja i prokuratura. Wszczęły dochodzenie, chcą wyjaśnić, kto odpowiada za śmierć jednego z pensjonariuszy i narażenie zdrowia innych.

Po tym jak na oddziale zakaźnym zmarł 71-letni mężczyzna, policję i prokuraturę zawiadomił szpital wojewódzki.

Przypomnijmy, że pierwsze objawy: biegunka, wymioty wystąpiły u 26 osób (w tym 23 mieszkańców DPS-u oraz dwóch opiekunów i pielęgniarki) jeszcze w starym roku, do płockiej stacji sanitarno-epidemiologicznej sygnał o zbiorowym zatruciu dotarł w sylwestra. Do szpitala trafiły cztery osoby w wieku od 64 do 82 lat. Jedna z nich, która już wcześniej uskarżała się na dolegliwości układu krążenia, zmarła.

- W tym momencie prowadzimy czynności sprawdzające - relacjonuje rzecznik płockiej komendy Karol Dmochowski. - Przesłuchujemy personel i świadków, pytamy co pensjonariusze jedli, jak się potem czuli. W przyszłości bierzemy pod uwagę powołanie biegłych, na pewno skorzystamy z wyników badań, jakimi będzie dysponował sanepid.

Tymczasem w płockiej stacji sanitarno-epidemiologicznej wciąż poszukują przyczyn zatrucia. Natychmiast po zgłoszeniu pobrali próbki żywności i wody oraz wymazy, na ostateczne wyniki każą jednak czekać do piątku. - Prawdopodobnie wtedy dostaniemy je z laboratorium z Ciechanowa - tłumaczy Ewa Jankowska z epidemiologii płockiego sanepidu. - Jednak już teraz możemy wykluczyć salmonellozę i czerwonkę. We wtorek znów byliśmy w Brwilnie, wiemy, że wszyscy są zdrowi, nikt nie ma biegunki, powróciły już trzy hospitalizowane osoby.

Nieoficjalnie udało nam się jednak dowiedzieć, że "wyhodowana" podczas badań flora bakteryjna okazała się wyjątkowo obfita. A to - jak twierdzi powiatowy inspektor sanitarny Romuald Ostrowski - mogłoby wskazywać na brak higieny przy przygotowaniu posiłków.

Zobacz także:Zatrucie w DPS Brwilno (aut. aa , Gazeta Wyborcza 3.01.2005; DPS Forum 6.01.2005)