oprogramowanie komputerowe arisco reklama: PRODUCENT OBUWIA PROFILAKTYCZNEGO WAŁĘSA & PALUCH s.c.

Domy Prawo O DPS, Kontakt

wstecz

Zbiorowe zatrucie pokarmowe w domu pomocy społecznej w podpłockim Brwilnie. Zachorowało 26 osób. Cztery trafiły do szpitala. Jedna, która już wcześniej uskarżała się na dolegliwości układu krążenia, zmarła.

Pierwsze objawy: biegunka, wymioty (ale bez podwyższonej temperatury) wystąpiły jeszcze w starym roku, do płockiej stacji sanitarno-epidemiologicznej sygnał o zatruciu dotarł w sylwestra.

- Natychmiast pobraliśmy próbki żywności i wody - relacjonują w sanepidzie. Przyznają jednak, że na razie więcej mają pytań niż gotowych odpowiedzi. - Bo badania laboratoryjne wciąż trwają, wyniki będziemy znać prawdopodobnie dopiero we wtorek lub w środę. Na dziś wstępnie wykluczamy salmonellozę - twierdzą.

Z przeprowadzonego przez nich wywiadu nie wynika, aby mieszkańcy domu jedli cokolwiek, co byłoby przywiezione z zewnątrz.

Łącznie zachorowało 26 osób, w tym dwóch opiekunów i pielęgniarka. Czterech mieszkańców DPS-u w wieku 64, 71, 73 i 82 lat trzeba było przewieźć na oddział zakaźny szpitala wojewódzkiego. 71-letni mężczyzna zmarł. Z diagnozy lekarskiej wynika, że przyczyną zgonu było "schorzenie towarzyszące" - pacjent już wcześniej narzekał na dolegliwości związane z układem krążenia. Czy zatrucie pokarmowe mogło przyczynić się do pogłębienia tych dolegliwości i śmierci? - Trudno o jednoznaczną odpowiedź, ale nie można tego wykluczyć - komentują lekarze.

DPS w Brwilnie

Nieco ponad rok temu obchodził 40. rocznicę powstania. Do 2001 r. mieścił się w Antoniówce, zwieńczonym ażurową wieżyczką drewnianym piętrowym budynku w stylu zakopiańskim, zbudowanym jeszcze w latach 1926-1928. W malowniczym otoczeniu, na terenie Brudzeńskiego Parku Krajobrazowego, ufundował go abp Antoni Julian Nowowiejski. Teraz w nowym budynku mieszka ok. 120 osób: kobiety i mężczyźni. Ich największą dumą jest teatr integracyjny, który tworzą razem z licealistami z Małachowianki i dyrektorem Teatru Dramatycznego Markiem Mokrowieckim.

Zobacz także: Sprawą zajęły się policja i prokuratura (aut. mo, aa, Gazeta Wyborcza 5.01.2005; DPS Forum 12.01.2005)