oprogramowanie komputerowe arisco reklama: PRODUCENT OBUWIA PROFILAKTYCZNEGO WAŁĘSA & PALUCH s.c.

Domy Prawo O DPS, Kontakt

wstecz

(aut. aso, ktr - IAR, PAP; TVP 21.07.2006; dps.pl 21.07.2006)

 

Dwie osoby zginęły, a cztery doznały obrażeń w pożarze, który wybuchł w czwartek wieczorem w Domu Pomocy Społecznej w Zakrzewie koło Aleksandrowa Kujawskiego. Jedna osoba jest poszukiwana. Pożar gasiło 80 strażaków.

Przed północą udało się opanować pożar.

– Ogień ogarnął parterowy budynek, w którym przebywało 26 pensjonariuszy. Dwóch starszych mężczyzn zginęło na miejscu, sześć osób przewieziono do szpitala w Aleksandrowie, ale ostatecznie tylko czterech pensjonariuszy wymagało hospitalizacji – poinformował rzecznik kujawsko-pomorskiej straży pożarnej.

Troje poszkodowanych zatruło się dymem, a jedna osoba doznała poparzeń. Z płonącego budynku ewakuowano 18 osób, a ze stojącego obok kolejnych 60 pensjonariuszy DPS.

– Przed północą udało się pożar opanować i pensjonariusze mogli powrócić do większego budynku, który nie ucierpiał. Osoby mieszkające w spalonej części zakwaterowano tymczasowo w świetlicy placówki – dodał rzecznik.

DPS w Zakrzewie zajmuje budynki w dobrym stanie technicznym, gruntownie wyremontowane w ostatnich latach m.in. dzięki angielskiej Fundacji Sue Ryder. Strażacy uczestniczący w gaszeniu pożaru chwalili bardzo dobre przygotowanie personelu DPS, który sprawnie przeprowadził ewakuację podopiecznych.

Ustalaniem przyczyn i okoliczności powstania pożaru zajmują się policyjni specjaliści. Nie wyklucza się, że ogień mógł powstać na skutek zaśnięcia jednego z pensjonariuszy w łóżku z zapalonym papierosem.

Swoje domy musiało też opuścić kilkadziesiąt osób mieszkających w pobliżu. Ewakuowanych umieszczono między innymi w budynku szkoły i kwaterach prywatnych.