oprogramowanie komputerowe arisco reklama: PRODUCENT OBUWIA PROFILAKTYCZNEGO WAŁĘSA & PALUCH s.c.

Domy Prawo O DPS, Kontakt

wstecz

(aut. aa - Gazeta Wyborcza 7.01.2007; dps.pl 9.01.2007)

 

Po pożarze w DPS-ie: życie wraca do normy

Jeszcze w styczniu podopieczni Domu Pomocy Społecznej w Wyszogrodzie, w którym w ostatnich dniach grudnia wybuchł groźny pożar, wrócą do swoich starych mieszkań.

Przypomnijmy: ogień strawił hol, znajdujące się w nim meble, telewizor. Szczęście w nieszczęściu, że z okopconej klatki schodowej nie przedostał się do pokoi mieszkalnych. Mimo to strażacy musieli ewakuować ponad 30 osób. Pielęgniarka ze złamaną nogą i czterej mieszkańcy DPS-u z objawami zaczadzenia trafili do szpitala, jeden z nich na oddział intensywnej terapii szpitala wojewódzkiego w Płocku.

Mimo dramatycznych wydarzeń żaden z pozostałych mieszkańców (kobiety i mężczyźni w podeszłym wieku, przewlekle chorzy) nie chciał się przeprowadzić do innego DPS-u.

Woleli przenieść się tymczasowo do drugiej części budynku, w której wcześniej na co dzień prowadzono terapię. Co więcej, mimo ścisku dołączyli do nich nawet ci, którym zaproponowano wygodne trzyosobowe pokoje w internacie w Wyszogrodzie. - Nawet tam nie przenocowali, jeszcze tego samego dnia wrócili do DPS-u, tłumacząc, że remont nie potrwa przecież wieki - opowiada Natalia Kalinowska-Witek, dyrektorka Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Płocku.

Dodaje, że troje poszkodowanych pensjonariuszy w ubiegłym tygodniu wyszło ze szpitala, są w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej. Czwarty wciąż przebywa w szpitalu na Winiarach, ale nie z powodu obrażeń po pożarze, tylko schorzeń, na które, jak np. na astmę, uskarżał się już wcześniej.

- Remont idzie pełną parą, z powodu nadzwyczajności wydarzenia nie musieliśmy ogłaszać przetargu - uzupełnia Natalia Kalinowska-Witek. - Na własne oczy widziałam, że zostały już wymienione okna, skuto tynk z holu, w razie potrzeby zostaną odświeżone instalacje, np. elektryczna. Na szczęście kotłownia i winda działają. Przy okazji będzie przyśpieszone, planowane na lato, malowanie pokoi. Jestem optymistką, myślę, że w styczniu, a być nawet już w jego połowie mieszkańcy DPS-u wrócą do swoich pomieszczeń.