oprogramowanie komputerowe arisco reklama: PRODUCENT OBUWIA PROFILAKTYCZNEGO WAŁĘSA & PALUCH s.c.

Domy Prawo O DPS, Kontakt

wstecz

(aut. Agnieszka Domanowska - Gazeta Wyborcza 24.01.2007; dps.pl 26.01.2007)

 

Czy w prywatnym domu opieki społecznej w Łapach personel znęcał się nad pensjonariuszami? Czy byli oni narażeni na utratę zdrowia, a nawet życia? Jeżeli potwierdzą się te informacje, białostocka prokuratura rozpocznie dochodzenie i niewykluczone, że właścicielom zostaną postawione zarzuty.

- Po tekstach, które ukazały się w "Gazecie Wyborczej", natychmiast zaczęliśmy się przyglądać sytuacji w Łapach. Zainteresowaliśmy również miejscową policję. To ona się zajmie śledztwem. Mamy miesiąc na ewentualne postawienie zarzutów - zapewnił Janusz Kordulski z Prokuratury Apelacyjnej w Białymstoku.

O skandalicznych warunkach Domu Pomocy Społecznej w Łapach napisaliśmy po raz pierwszy niespełna dwa tygodnie temu. Ujawniliśmy, że Helena i Tadeusz Drągowscy prowadzą ośrodek bez zezwoleń. Budynek jest w opłakanym stanie, łazienki nie były remontowane od 50 lat. O windach i podjazdach dla osób niepełnosprawnych nikt nie pomyślał. W tych warunkach żyje 30 osób. Większość z nich to ludzie starzy, schorowani, niepełnosprawni i upośledzeni umysłowo. Prowadzące dom małżeństwo Drągowskich utrzymuje, że na remont nie ma pieniędzy. A wszelkie pretensje są przesadzone.

Tymczasem poszerza się front przeciwników Domu Złotego Wieku w Łapach. Zastrzeżenia ma również sanepid. - Właściciel w końcu zapłacił zaległą grzywnę. Teraz musi doprowadzić ten dom do takiego stanu, aby spełniał wszystkie normy sanitarne - powiedział rzecznik sanepidu Artur Wnuk.

Jest niemal pewne, że właściciele to zignorują, tak jak zlekceważyli zalecenia wojewody. - Była tam kolejna kontrola i wszystko wygląda tak jak kilka miesięcy temu - powiedział Andrzej Kozłowski z wydziału polityki społecznej Urzędu Wojewódzkiego. - Właściciel znowu musi zapłacić 10 tys. złotych kary [ubiegłorocznej jeszcze nie uregulował - red.]. Będziemy sprawdzać ten dom w nieskończoność. W ten sposób zmusimy właściciela do jego zamknięcia albo spowodujemy, że doprowadzi to miejsce do stanu na miarę XXI wieku.