oprogramowanie komputerowe arisco reklama: PRODUCENT OBUWIA PROFILAKTYCZNEGO WAŁĘSA & PALUCH s.c.

Domy Prawo O DPS, Kontakt

wstecz

(aut. - Głos Wielkopolski 19.10.2007; dps.pl 23.10.2007)

 

Zatrzymano kolejnego podejrzanego w sprawie wyłudzenia pieniędzy z PFRON. Do aresztu trafił 36-letni Dariusz Sz., prezes jednej ze spółek. Był poszukiwany listem gończym i wpadł podczas rutynowej kontroli drogowej. Śledztwo w tej sprawie wszczęto dwa lata temu. Z informacji operacyjnych wynika, że w ten proceder było zamieszanych kilkanaście osób tworzących sieć kilku spółek...

Sprawcy wykorzystywali osoby niepełnosprawne, którym oferowali pracę telemarketerów. Podpisywane były z nimi umowy o pracę oraz załatwiano fikcyjne zaświadczenia lekarskie o zdolności do pracy. Niepełnosprawnym obiecywano zarobki w kwocie 800 złotych miesięcznie jednak w rzeczywistości wypłacano im zaledwie 200 zł. Dokumentacja finansowa była tak sporządzana i prowadzona, by wszystko wyglądało legalnie i "czysto".Przesłuchano ok. 1000 osób z całej Polski, które potwierdziły, że regularnie przyjeżdżali do nich wysłannicy oszustów. Wypłacali niepełnosprawnym niewielkie kwoty pieniędzy, a w zamian żądali pokwitowania większych sum. Organizatorzy procederu przedkładali w PFRON dokumentację i otrzymywali refundację. Przez dwa lata Skarb Państwa stracił na tym blisko 5 milionów złotych. W roku 2005 w identyczny sposób próbowali wyłudzić kolejny 1 milion złotych jednak oszustwo zakończyło się niepowodzeniem.

Śledczy, którzy zajęli się tą sprawą przeanalizowali wiele dokumentów firmowych i bankowych. Na tej podstawie zebrali dowody przeciwko 16 osobom, którym postawiono zarzuty. Za wyłudzenie mienia znacznej wartości grozi kara do 10 lat więzienia.