oprogramowanie komputerowe arisco reklama: PRODUCENT OBUWIA PROFILAKTYCZNEGO WAŁĘSA & PALUCH s.c.

Domy Prawo O DPS, Kontakt

wstecz W Olsztynie ma powstać dom opieki społecznej, który zbudują Szwedzi. Na razie trwają wstępne rozmowy. Już niedługo dom pomocy zacznie natomiast budować Kościół Ewangelicko-Augsburski. Budową nowej placówki są zainteresowane szwedzkie instytucje zajmujące się pomocą dla niepełnosprawnych. Zamieszkałyby w niej osoby w różnym wieku, także ze Szwecji.

Latem mogłyby odbywać się tam turnusy rehabilitacyjne dla niepełnosprawnych dzieci.

- Rozmawiałem o tym podczas mojej ostatniej wizyty w Szwecji - mówi prezydent Janusz Cichoń. - Na rozmowy o szczegółach jest jeszcze za wcześnie. Z naszej strony są intencje. Czekamy na odzew potencjalnych inwestorów.

Gdzie mógłby się mieścić szwedzki dom opieki?

- Działka, którą możemy zaproponować, leży na Pieczewie przy końcu ul. Wilczyńskiego. To bardzo ładna okolica - mówi Marek Skurpski, naczelnik Wydziału Strategii i Planowania Urzędu Miasta. - Grunt kiedyś miała kupić spółdzielnia Sami Swoi. Potem wystawiany był na przetarg, ale nikt go nie kupił.

Na pewno wiadomo natomiast, że dom opieki dla osób niepełnosprawnych zbuduje olsztyński Kościół Ewangelicko-Augsburski za pieniądze współwyznawców z Niemiec, którzy w przyszłości będą go również utrzymywać. Inwestor dostał już zgodę Urzędu Miasta na lokalizację placówki przy ul. Hozjusza. Budowa zacznie się jeszcze w tym roku i skończy za mniej więcej dwa lata. W placówce zamieszka 70 pensjonariuszy w różnym wieku.