oprogramowanie komputerowe arisco reklama: PRODUCENT OBUWIA PROFILAKTYCZNEGO WAŁĘSA & PALUCH s.c.

Domy Prawo O DPS, Kontakt

wstecz Głośne protesty mieszkanek Domu Pomocy Społecznej dla Samotnych Matek przy ul. Łanowej przeciw przeprowadzce do Domu Matki i Dziecka im. bł. Bernardyny Jabłońskiej na ul. Żywiecką zakończyły się spokojnym opuszczeniem przez nie budynku.

Zgodnie z planami MOPS dom samotnej matki został przekwalifikowany na DPS o profilu psychiatrycznym. Teraz tam mieszka 20 osób przywlekle chorych psychicznie. Decyzję MOPS o reorganizacji DPS dla Samotnych Matek spowodował brak miejsc w krakowskich DPS dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Dzisiaj w Krakowie funkcjonuje 17 domów pomocy.

Z 2196 niepełnosprawnych korzystających z całodobowej opieki, 523 to osoby psychicznie chore. W maju na umieszczenie w DPS o profilu psychiatrycznym oczekiwało150 osób. Biorąc pod uwagę, iż osoby z zaburzeniami psychicznymi są w większości przypadków zdrowe somatyczne, naturalny proces zwalniania miejsc przebiega bardzo powoli. Okres oczekiwania na umieszczenie w tego typu placówkach wynosi 5 lat.

Miesiąc temu do DPS przy Łanowej 43 b wprowadziło się 20 osób z zaburzeniami psychicznymi. Będzie więcej jeszcze o 22 osoby.

- Reorganizacja domu pomocy społecznej cały czas trwa. Pokoje wymagają remontu. Chcemy też zreperować meble. W dwóch budynkach przy Łanowej zamieszka w sumie 103 osoby. Samotne matki zaś przeniosły się na Żywiecką. Niektóre wróciły do środowiska, z którego wyszły, kilka skorzystało z pomocy finansowej MOPS na wynajem mieszkania w kwocie 400 zł - mówi Krystyna Chrobak, dyrektor DPS.