oprogramowanie komputerowe arisco reklama: PRODUCENT OBUWIA PROFILAKTYCZNEGO WAŁĘSA & PALUCH s.c.

Domy Prawo O DPS, Kontakt

wstecz wcześniejszy artykuł na ten temat

Jedyny Dom Pomocy Społecznej w powiecie w Zabłotach w gminie Zelów przeżywa dobry rok. Właśnie kończą się prace przy wymianie ogrzewania tradycyjnego na olejowe. To nie jedyna inwestycja w Zabłotach od jesieni ubiegłego roku.

- Jeszcze do października ubiegłego roku - mówi Danuta Pospiszył, dyrektor tej placówki dla chorych mężczyzn - mieliśmy 30 pensjonariuszy. Po usunięciu magazynów na zewnątrz budynku udało się wewnątrz wygospodarować dodatkowe pomieszczenia mieszkalne. Pozwoliło to na zwiększenie liczby miejsc do 50.

Zlikwidowało - niestety chwilowo, bo potrzeby są duże - kolejkę oczekujących. Liczba pensjonariuszy nie jest bez znaczenia dla budżetu placówki. Przy 30 osobach praktycznie - mimo dotacji wojewody i pieniędzy z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie - byłaby ona nie do utrzymania. Dochody mieszkańców nie są wysokie. Bywają nawet w wysokości 150 zł miesięcznie. 70 procent dochodów każdego mieszkańca jakie pobierane są w placówce nie czyni więc kwoty oszołamiającej.

Dzięki sponsorom i własnemu zaangażowaniu udało się w tym roku uporządkować teren wokół ośrodka. Ale na tym nie kończą się plany rozwojowe.

- Obiekt - mówi dyrektor Pospiszył - dopuszczony jest do eksploatacji warunkowo z terminem do 2006 roku. Liczymy, że do tej pory uda się nam spełnić wszystkie warunki, między innymi zamontować windy, zwiększyć liczbę zatrudnionego personelu i podnieść standard ogólny. Planujemy także dobudowanie piętra, co pozwoli na zwiększenie liczby mieszkańców do 100. Realizacja tych planów będzie kosztowna. Ale po tym, co już w Zabłotach zrobiono, warto w tę placówkę inwestować.