oprogramowanie komputerowe arisco reklama: PRODUCENT OBUWIA PROFILAKTYCZNEGO WAŁĘSA & PALUCH s.c.

Domy Prawo O DPS, Kontakt

wstecz Dolnośląskie Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym organizuje nowy ośrodek. W budynku, który zajmą, był kiedyś żłobek. Teraz dniami remontują go mężczyźni z domu socjalnego, a wieczorami pilnują emeryci.

- Jesteśmy już w połowie drogi - mówi Marek Kurkowski, skarbnik stowarzyszenia. - Co prawda na razie mamy 30 wybitych szyb, ale i tak udało się bardzo dużo zrobić.

Jeszcze w ubiegłym roku, przy ulicy Górnickiego stał żłobek, jednak zarząd miasta zdecydował o jego zamknięciu. Budynek zaczął popadać w ruinę. Pamiętali o nim tylko chuligani, którzy wytłukli szyby w oknach i... emeryci. Tym drugim, z pomocą rady osiedla Ołbin udało się w części żłobka urządzić �Klub seniora XXI wieku�. Dwa razy w tygodniu starsi ludzie mogą się w nim spotkać, posłuchać muzyki, podyskutować przy herbatce czy wysłuchać porad lekarza. Pilnują też miejsca przed wandalami.

W październiku miasto przekazało żłobek stowarzyszeniu, które teraz działa przy ul. Stawowej. Od nowego roku szkolnego na Górnickiego przeniosą się najmłodsze dzieci. Na Stawowej zostanie młodzież. Ponieważ dzieciaki poruszają się na wózkach inwalidzkich, nowe miejsce musi być odpowiednio przystosowane. - Na gruntowny remont i modernizację potrzebne były 2 mln zł. - wyjaśnia Marek Kurkowski. - Niestety, nie udało się znaleźć całej sumy, ale bardzo pomógł nam Sławomir Piechota z zarządu miasta. Dzięki niemu dostaliśmy od gminy 60 tys. zł na najpotrzebniejsze materiały - mówi. Wszyscy chcą pomóc dzieciom. - Od Castoramy dostaliśmy płyty regipsowe, a od Gazety Wrocławskiej meble biurowe - opowiada skarbnik Kurkowski. W remoncie pomagają też mężczyźni z domu socjalnego przy ul. Reymonta, kierowanego przez Erazma Humiennego. - Pracują bezinteresownie, za darmo - wyjaśnia prezes Stowarzyszenia Małgorzata Gorący. Teraz cała grupa, razem z kierownikiem Humiennym wypoczywa nad morzem, ale zaraz po powrocie obiecali wrócić do pracy. - Dwa tygodnie temu udało nam się wreszcie zdobyć windę - chwali się Kurkowski. - Teraz najważniejsze są pieniądze na jej montaż i zakup nowych okien. Poza tym musimy kupić materace i pufy dla dzieci. Nie mogą przecież siedzieć na podłodze. Do końca wakacji ośrodek musi być gotowy - dodaje. - Niestety, wciąż mamy problemy z wandalami. Emeryci z klubu seniora podarowali nawet ostatnio chłopcom z podwórka piłkę, żeby w zamian pilnowali budynku.

Pomoc dla niepełnosprawnych

Dolnośląskie Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym ma ponad 400 podopiecznych z Wrocławia, Kątów Wrocławskich, Jelcza-Laskowice, Strzegomia, Milicza, Środy Śląskiej, Strzelina i Dobroszyc. Pomaga rodzinom wychowującym dzieci i młodzież niepełnosprawną z zaburzeniami centralnego układu nerwowego. Prowadzi też stały punkt informacyjno-poradniczy, organizuje turnusy rehabilitacyjne i szkolenia. Ze swojej działalności nie czerpie żadnych dochodów. Jedynym kryterium przyjęcia dziecka do ośrodka jest orzeczenie poradni pedagogiczno-psychologicznej do zespołów rewalidacyjno-wychowawczych.

Kontakt:

Biuro Stowarzyszenia: 50-015 Wrocław, ul. Stawowa 1a,

tel. 344 78 02;

fax: 344 85 75, 343 01 29.