oprogramowanie komputerowe arisco reklama: PRODUCENT OBUWIA PROFILAKTYCZNEGO WAŁĘSA & PALUCH s.c.

Domy Prawo O DPS, Kontakt

wstecz Dobiegają końca prace przy budowie domu dla matek z dziećmi w Jasieńcu Iłżeckim. Pierwsze pensjonariuszki będą mogły się tam wprowadzić w połowie roku.

Pomysłodawcą utworzenia takiego ośrodka był biskup Jan Chrapek. Radomski Caritas zakupił odpowiedni na ten cel budynek w Jasieńcu Iłżeckim. Obiekt był w stanie surowym, gmina chciała tam kiedyś urządzić dom ludowy, ale zabrakło pieniędzy. - Sprzedano nam dom za dość niską cenę, pod warunkiem, że będzie tam prowadzona jedynie działalność pro społeczna - wspomina szef radomskiego Caritasu ks. Piotr Jaśkiewicz.

Od 1999 r. na remont - m.in. konieczna była wymiana dachu - i adaptację pomieszczeń Caritas wydał ponad 500 tys. zł. Wsparciem służyły też Urząd Marszałkowski Mazowieckiego Sejmiku Samorządowego i Urząd Wojewódzki. Jesienią ubiegłego roku aż 120 tys. euro obiecała przekazać fundacja niemieckich katolików Renovabis, wspierająca współwyznawców w Europie Środkowo-Wschodniej. - Właśnie wpłynęła do nas pierwsza transza tej pomocy - 50 tys. euro. Dzięki niemieckiemu wsparciu już na wiosnę uda się zakończyć prace przy domu, a w połowie roku będą mogły się tam wprowadzić pierwsze pensjonariuszki - twierdzi ks. Jaśkiewicz.

W Jasieńcu schronienie będzie mogło znaleźć 70 kobiet z dziećmi. Pomocą będą tam służyć paniom: prawnik, pedagog, psycholog, pracownicy opieki społecznej. W hostelu kobiety, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej, będą mogły przebywać do sześciu miesięcy. - Mamy nadzieję, że potem dzięki naszej pomocy uda się im znowu powrócić do tzw. normalnego życia, uzyskać jakieś mieszkanie, pracę - mówi ks. Jaśkiewicz.

Utrzymanie domu będzie jednak kosztowne. Samego Caritasu nie będzie na to stać. Dlatego już w tym miesiącu mają się rozpocząć spotkania przedstawiciela Caritasu ze starostami z regionu radomskiego, które będą dotyczyć współfinansowanie hostelu w Jasieńcu.