oprogramowanie komputerowe arisco reklama: PRODUCENT OBUWIA PROFILAKTYCZNEGO WAŁĘSA & PALUCH s.c.

Domy Prawo O DPS, Kontakt

wstecz Powstaje prywatny dom dla seniorów

W dwupokojowych apartamentach z eleganckimi łazienkami i aneksami jadalnymi zamieszkają pod koniec roku pensjonariusze, którzy wybiorą dla siebie prywatny Dom Złotego Wieku.

Pierwszy w Lubuskiem prywatny dom opieki dla ludzi w podeszłym wieku powstaje w Gorzowie. Zajmie cztery piętra wieżowca należącego do Ryszarda Watrala. Zamierza go uruchomić amerykańska spółka JDI.

Jest to już druga w Gorzowie próba stworzenia prywatnego domu opieki dla osób starszych. W 1998 roku podobny dom chciała otworzyć Fundacja Złota Jesień, ale do tej pory nie udało się wybudować budynku mieszczącego mieszkania pensjonariuszy.

Uruchomienie prywatnego domu stanie się alternatywą dla osób w podeszłym wieku, które już nie mogą mieszkać same, a raczej nie mają szans na miejsce w Domu Pomocy Społecznej. W Gorzowie bowiem na miejsce czeka się od czterech do pięciu lat. Zgodnie z przepisami, aby uzyskać takie miejsce, osoba musi być w podeszłym wieku lub niesprawna w takim stopniu, że wymaga stałej opieki. W DPS-ach za miejsce podopieczni płacą 70 proc. swojej emerytury lub renty, lecz nie więcej niż 992 zł miesięcznie.

Prywatny dom opieki zapewnia warunki luksusowe w porównaniu do obecnie istniejących DPS-ów.

- Będziemy oferować usługi opiekuńcze, medyczne, rehabilitacyjne na najwyższym poziomie. Nasz dom jest oparty na najlepszych amerykańskich wzorach - tłumaczy Katarzyna Nowak, przedstawicielka spółki w Gorzowie. Przyszły pensjonariusz zdecyduje, czy chce mieszkać sam, jak ma być urządzony jego apartament, czy będzie brał udział w usługach pielęgnacyjnych, fizjoterapii, zajęciach klubowych, wycieczkach i innych formach aktywizacji ludzi III Wieku.

Dom zajmie trzy lub cztery piętra wieżowca, na każdym piętrze będzie do 20 apartamentów oraz sala klubowa, w kompleksie znajdzie się restauracja żywiąca mieszkańców oraz otwarta dla gości z zewnątrz. Ponadto jest basen, gabinety fizykoterapii, jacuzzi, sauna. W apartamencie jest mały aneks kuchenny na własne potrzeby oraz łazienki dostosowane do wymagań osób niepełnosprawnych.

Wszystkie usługi - bytowe, opiekuńcze, medyczne świadczyć będą wyspecjalizowane instytucje zatrudnione z zewnątrz na zasadzie franchaisingu lub usług zleconych. - Spółka zajmie się tylko prowadzeniem całości od strony biznesowej i prawnej - mówi Katarzyna Nowak.

Na razie jeszcze nie wiadomo, ile będzie kosztować miesięczny pobyt w takim domu. - Z naszych wyliczeń wynika, że raczej nie może to być mniej niż 800 zł. Ale to są wstępne ustalenia, dokładne kwoty będziemy znali nieco później - tłumaczy przedstawicielka firmy.

JDI zamierza zakończyć wszystkie prace związane z adaptacjami do początków września, pierwsi mieszkańcy mają się wprowadzić pod koniec roku.

Prywatne domy opieki w kraju

W Polsce funkcjonuje ok. 40 prywatnych domów opieki, zlokalizowanych głównie w okolicach Warszawy. W zależności od standardu za miesiąc płaci się tam od 800 do 1800 zł. W najtańszych placówkach trzeba wnosić dodatkowe opłaty za leki i pampersy. Aby prowadzić dom opieki, nie trzeba mieć żadnych specjalnych zezwoleń, wystarczy jedynie mieć zarejestrowaną działalność gospodarczą.

Opinia Barbary Steblin-Kamińskiej, dyrektor Gorzowskiego Centrum Pomocy Rodzinie i Pomocy Społecznej:

Każdy pomysł na otwarcie domu opieki jest dobry. Zastanawiam się jedynie, czy jest to pomysł odpowiadający gorzowskiemu rynkowi. Koszt utrzymania jednego pensjonariusza waha się obecnie od 1 600 do 1 700 zł miesięcznie. Nasi podopieczni mają renty w wysokości 800-900 zł, płacą stawki określone prawem, reszta pochodzi z dotacji budżetowej. Obawiam się, że nie będzie zbyt wielu osób, których stać na komercyjne opłaty za dom opieki.