oprogramowanie komputerowe arisco reklama: PRODUCENT OBUWIA PROFILAKTYCZNEGO WAŁĘSA & PALUCH s.c.

Domy Prawo O DPS, Kontakt

wstecz Niemcy budują dom opieki

W Olsztynie powstaje luksusowy dom opieki. Za 3,5 mln euro wybudowała go fundacja powołana przez Niemców. Kto w nim zamieszka? Emeryci z całej Europy? Dawni mieszkańcy Prus Wschodnich? A może tylko starsi ludzie z Warmii i Mazur

W tym tygodniu dom opieki budowany przez Fundację Laurentius ma przejść odbiór techniczny. Otwarcie planowane jest na 8 lipca. W luksusowych warunkach - dom nie ma barier architektonicznych, są nowoczesne łóżka i wanny z hydromasażem - będzie mogło mieszkać tam 70 osób. Około z trzydziestu z nich część kosztów pobytu pokryje MOPS, reszta miejsc przeznaczona jest dla ludzi, niekoniecznie olsztyniaków, którzy zdecydują się płacić sami.

Inwestycja z sentymentu

Pieniądze na dom na Redykajnach dała Diakonia Neuendettelsau - niemiecki odpowiednik naszego Caritasu, który działa przy Kościele ewangelickim w Neuendettelsau w Bawarii. Od 150 lat jego działacze opiekują się starszymi, niepełnosprawnymi ruchowo i umysłowo. Dom w Olsztynie jest pierwszą taką zagraniczną inwestycją Diakonii. - Do wybudowania go namówili nas działacze Diakonii państwo Steger, którzy mają fabryki w Norymberdze i Łodzi - mówi Gebhardt Walter z Diakonii. - Pani Steger z domu nazywała się Kasprowska i urodziła się pod Kaliningradem. Oboje od lat wspomagają Kościół ewangelicki w byłych Prusach Wschodnich. Zależało im, by jeszcze więcej zrobić dla swojej dawnej ojczyzny i udało im się nas do tego przekonać. To nie ma nic wspólnego z roszczeniami Wschodnioprusaków. Wręcz przeciwnie, dom ma służyć pojednaniu między naszymi narodami.

Dom ewangelików ma się różnić od podobnych placówek w Polsce. - Dla ludzi starszych ogromne znaczenie ma duchowa sfera życia - mówi Uwe Bloch, pastor odpowiedzialny za olsztyński projekt. - Dlatego w naszym domu jest kaplica, w której będą się odbywały ewangelickie nabożeństwa i katolickie msze. Marzymy o tym, by chrześcijanie świadomie wybierali właśnie naszą placówkę.

W pokojach olsztyńskiego domu został zamontowany system, który umożliwi osobom leżącym oglądanie transmisji z nabożeństw. Personel to głównie osoby wykształcone w prowadzonej przez Fundację policealnej szkole przy ul. Mariańskiej w Olsztynie

Dla kogo będzie ten dom? - Nie nastawiamy się na dawnych mieszkańców Prus Wschodnich, bo barierą może być język, wielu z nich jest niemieckojęzyczna - mówi Uwe Bloch. - Kierujemy ofertę głównie do mieszkańców tego regionu. Ale nie odmówimy miejsca osobom spoza Polski.

Na razie w Niemczech ofertą domu zainteresowała się kobieta z okolic Berlina. Chce zamieszkać tu na próbę na miesiąc.

- Gusty Europejczyków są zmienne, teraz wielu emerytów wybiera Majorkę lub Włochy, może kiedyś przyjdzie moda na Warmię i Mazury - dodaje Gebhardt Walter.

Dla Gazety

Elżbieta Bronakowska, dyrektor miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Olsztynie:

- W naszym mieście działa wystarczająca liczba domów opieki i umieszczenie w nich osoby starszej nie stanowi problemu. Ale powstanie kolejnego domu jest powodem do zadowolenia - wzrośnie konkurencja i poziom usług. Zainteresowanie olsztyniaków zamieszkaniem w nowym ośrodku jest spore, już mamy ponad 50 podań.

Ile za dom

Miesiąc pobytu w standardowym pokoju domu Laurentius będzie kosztował 1900 zł (część miejsc dofinansuje MOPS). Za prywatny pokój jednoosobowy trzeba będzie zapłacić 2100 zł, za mały pokój w apartamencie - 2200 zł.

następny artykuł na ten temat