oprogramowanie komputerowe arisco reklama: PRODUCENT OBUWIA PROFILAKTYCZNEGO WAŁĘSA & PALUCH s.c.

Domy Prawo O DPS, Kontakt

wstecz poprzedni artykuł na ten temat

Na olsztyńskich Redykajnach uroczyście otworzono dom pomocy społecznej, w którym zamieszka 70 seniorów. Luksusowy budynek, jedyny tego rodzaju w Polsce, wybudowała niemiecka diakonia Neuendetteslau z Bawarii

Diakonia Neuendetteslau to odpowiednik polskiego Caritasu, działający przy kościele ewangelickim w Bawarii. Ludzie zrzeszeni w tej wspólnocie od stu pięćdziesięciu lat zajmują się opieką nad osobami starymi, niedołężnymi, chorymi umysłowo. Uczą też kadry do pracy w swoich ośrodkach. W Olsztynie diakonia otworzyła trzy lata temu szkołę kształcącą opiekunów osób starszych.

Wczoraj z pompą, przy dźwiękach niemieckiej orkiestry puzonistów i po wspólnej modlitwie prowadzonej przez biskupów kościoła ewangelickiego i katolickiego, rozpoczął działalność dom opieki Laurentius, jedyny taki dom wybudowany przez diakonię poza granicami Niemiec. - Ten dom to nasz wkład w budowanie wspólnej Europy, w której ważne są nie tylko aspekty ekonomiczne, ale przede wszystkim humanitarne, ludzkie - mówił rektor Hermann Schoenauer, dyrektor diakonii Neuedettelsau.

Koszt budowy i wyposażenia domu to przeszło 3,5 miliona euro. Całość wyłożyła diakonia.

W Laurentiusie będą mieszkać m.in. seniorzy. Część kosztów ich pobytu pokryje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Połowę z 70 miejsc zajmą osoby prywatne. - Pierwszych 10 pensjonariuszy prywatnych zamieszka u nas po 18 lipca. Osoby dofinansowane przez MOPS wprowadzą się zapewne w sierpniu - poinformowała Ewa Kordaczuk, szefowa Fundacji Laurentius, za której pośrednictwem diakonia wybudowała ośrodek.

W części prywatnej będą mogli zamieszkać nie tylko pensjonariusze z Olsztyna i okolic, ale też seniorzy z Europy, którzy starość zechcą spędzić na Warmii.